Moravskoslezský kraj: Města a obce ušetří za plyn

30.06.2017 12:02 | Zprávy

Moravskoslezský kraj opět nakupoval na Českomoravské komoditní burze Kladno zemní plyn pro příští rok. Tentokrát se k nákupu pro celou korporaci, tedy krajský úřad a více než dvě stovky krajských příspěvkových organizací, připojilo několik měst a obcí z regionu. A výrazně ušetřily.

Moravskoslezský kraj: Města a obce ušetří za plyn
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Zemní plyn bude Moravskoslezskému kraji příští rok dodávat akciová společnost Pražská plynárenská. V maloodběru kraj za megawatthodinu zaplatí 443 korun, ve středním odběru ho megawatthodina bude stát 433 korun.

„Tím, že už od roku 2010 jako jeden z prvních krajů v republice nakupujeme na komoditní burze a v takovém objemu, dokážeme se dostat na příznivé ceny. Kladenská komoditní burza je místem, kde se dlouhodobě koncentruje poptávka i nabídka dodávek energií a panuje tu proto silně soutěžní prostředí. Pro dodavatele je výhodné, že se nemusí zabývat zbytečnou administrativou a může se soustředit na samotný obchod v obchodním systému burzy. Kupující tu téměř jistě nakoupí za nejnižší možnou cenu,“ uvedl náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Nákupy energií na komoditní burze pro Moravskoslezský kraj zajišťuje jeho krajský úřad. K zavedení standardů korporátního řízení a přijetí koncepce poskytování sdílených služeb přistoupil jako jeden z prvních krajů v České republice před třemi lety. Letos poprvé se v rámci pilotního projektu do společné aukce přidala města Bílovec, Frýdek-Místek a obec Slatina na Novojičínsku. A bylo to pro ně velmi výhodné.

„Kdyby městské a obecní úřady nakoupily zemní plyn za současné ceny samostatně, každý jen pro sebe, vyšlo by je to o více než milion korun dráž. Bílovec meziročně ušetřil přes 200 tisíc korun, Slatina přes 60 tisíc a Frýdek-Místek více než 780 tisíc korun. Opět se ukázalo, že jde v současnosti o nejefektivnější formu realizace veřejné zakázky na dodavatele energií, účinný způsob, jak snížit provozní náklady,“ konstatoval ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…