„Nové laboratoře významně zvyšují atraktivitu naší školy, také jsou dalším zkvalitněním přírodovědné výuky. S příchodem nových poznatků a technologií se musí měnit i způsob výuky, což se ve Střední zahradnické škole Ostrava daří. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod umožní nová meristematická laboratoř, v hydroponické laboratoři si žáci ověří, že moderní pěstitelské metody mohou být efektivnější a hospodárnější. Například spotřeba vody je zde oproti polní produkci nižší až o 95 procent,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport. Doplnil, že tyto dvě nové laboratoře přišly zhruba na 7,7 milionu korun. S desetiprocentním příspěvkem z krajské pokladny ji škola vybudovala z evropského programu IROP.
Dalších 2,6 milionu korun stálo nové centrum laboratorní praxe. Z evropského projektu OKAP II (Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK II) byly opět za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje pokryty náklady ve výši 1,45 milionu korun na vybavení laboratoře, ostatní náklady a nutné stavební úpravy uhradila škola z vlastních prostředků.
„Všechny tři nově vybudované laboratoře budou sloužit žákům v oborech Zahradník, Zahradnictví a Přírodovědné lyceum. V tomto školním roce se zde takto vzdělává celkem 248 žáků. Věřím, že nové moderní podmínky zvýší jejich zájem o obor, ale že je hlavně kvalitně připraví na další kariéru. Naše střední škola úzce spolupracuje s Ostravskou univerzitou, což by mohlo středoškoláky motivovat k dalšímu studiu,“ řekl náměstek hejtmana kraje Stanislav Folwarczny. Upřesnil, že se nové laboratoře nachází na detašovaném pracovišti školy v areálu školního zahradnictví v Ostravě-Nové Vsi.
Meristematická laboratoř pro pěstování explantátových kultur má přípravnou část (sloužící také pro výuku) a kultivační část, kde je nutno zachovat sterilní prostředí, aby nedošlo ke kontaminaci vzorků. Množení rostlin pomocí moderních biotechnologických metod in vitro rostoucích na umělých živných médiích v laboratorních podmínkách je možné celoročně a představuje velkou perspektivu pro zefektivnění produkce mladých rostlin. V kultivační místnosti jsou umístěny dva flowboxy, ve kterých se uskutečňuje příprava rostlinných explantátů a jejich přenos na živná média. Pěstování explantátů in vitro probíhá v kultivační místnosti za regulace teploty, vlhkosti, délky a intenzity osvětlení.
Hydroponická laboratoř umožňuje pěstování rostlin v uzavřeném systému koloběhu vody. To umožňuje přesně regulovat množství živin, teplotu a množství světla, které jsou pro produkci dané rostliny optimální. Instalované zdroje světla mohou měnit svou intenzitu a také světelné spektrum, kterým lze ovlivňovat jednotlivé fáze vývoje rostlin. V rámci úzké spolupráce s Ostravskou univerzitou zde budou žáci školy a studenti OU provádět testování kultivačních podmínek pro oddělenou produkci jednotlivých druhů rostlin za odlišných podmínek pro pěstování.
Centrum laboratorní praxe poskytuje moderní podmínky pro výuku předmětů biologického a environmentálního charakteru. V laboratoři budou žáci provádět například izolaci silic a hydrolátů z léčivých rostlin, získávat barevné pigmenty z rostlin, sledovat autofluorescenci rostlin, testovat citlivost bakterií na různé abiotické faktory, očkovat a izolovat mikroorganismy či sledovat fotosyntézu rostlin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva