Moravskoslezský kraj: Specialisté v Krnově připravují nově léčiva pro onkologické pacienty i ze Šumperska

13.03.2016 15:49 | Zprávy

Přes 500 injekcí a infuzí s obsahem cytostatik už připravili odborníci ve speciální části lékárny krnovské nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) pro pacienty Nemocnice Šumperk.

Moravskoslezský kraj: Specialisté v Krnově připravují nově léčiva pro onkologické pacienty i ze Šumperska
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

Jde o spolupráci, která pomáhá vážně nemocným lidem ze sousedního Olomouckého kraje. „Přestože naším zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, spolupráci jsme se nebránili, právě naopak – s ohledem na pacienty, kteří nemohou za léčbou cestovat. Překonávat při léčbě delší vzdálenosti je pro tyto lidi velmi vyčerpávající,“ říká ředitel krnovské nemocnice doktor Ladislav Václavec. V dalších měsících bude spolupráce pokračovat.

Úkolem specializovaného pracoviště krnovské nemocniční lékárny je připravovat infúze a injekce s obsahem cytostatik pro pacienty, kteří jsou léčeni na oddělení klinické onkologie, a to především v krnovské nemocnici. „Pacienti mohou mít bolesti, může jim být nevolno a mohou zvracet v důsledku cytostatické léčby, proto je pro ně nesmírně důležité, aby byli léčeni v co nejkratší vzdálenosti od domova,“ uvádí vedoucí Ústavní lékárny Kateřina Vašířová.

Od roku 2008, kdy se v krnovské nemocnici otevřelo pracoviště přípravy cytostatik, připravují farmaceuti kolem patnácti set infúzí a injekcí ročně pro několik set onkologicky nemocných pacientů, kteří musí pravidelně dostávat cytostatika. Během loňského roku vyrobilo pracoviště téměř 2 000 infuzí a injekcí.

„Je to specializovaný úsek, na němž se v superčistých podmínkách ve speciálních přístrojích – izolátorech - připravují léky, které pomáhají v léčbě pacientů s rakovinou. Pracoviště splňuje nejpřísnější normy pro přípravu sterilních léčiv a bezpečné přípravy cytostatik,“ vysvětluje ředitel nemocnice Václavec a vysvětluje, že cytostatika jsou podávána také jako pomocná léčba po operačních výkonech.

Příprava cytostatik probíhá v  zařízení, které umožňuje manipulovat s cytostatiky pomocí vnořených rukávců, tedy bez přímého kontaktu s látkou. Pracovníci jsou tak chráněni před poškozením zdraví, které může způsobit častý kontakt s cytotoxickými látkami. Vzhledem k dodržování velmi přísných podmínek přípravy je minimalizována možnost kontaminace léčiva. Toto je důležité zejména pro onkologické pacienty, kteří mají v důsledku léčby často poškozenou imunitu, a případná infekce by jim mohla způsobit vážné komplikace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda se zabývala dopady dostavby Dukovan na region a schválila vyhlášení nové CHKO Soutok

10:17 Úřad vlády: Vláda se zabývala dopady dostavby Dukovan na region a schválila vyhlášení nové CHKO Soutok

Dostavba jaderné elektrárny Dukovany výrazně ovlivní život v dotčeném regionu. V dlouhodobém horizon…