Připraven je i bohatý doprovodný program v podobě přednášek, divadla a speciálního razítka. „Zájemce i sběratele jistě během vernisáže potěší i pamětní list a příležitostné razítko, které bude navíc k dispozici také u přepážky pošty Havlíčkův Brod 2 ve dnech 19. až 21. ledna 2015,“ upozorňuje Jana Komínová z krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
Jak už název napovídá, výstava představuje. tři hlavní témata, a to svět poštovnictví s důrazem na okres Havlíčkův Brod, známky a geografilatelii. K vidění jsou exponáty a fotografie z Poštovního muzea a Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, které s regionem přímo i nepřímo souvisí a ukazují poštovnictví v celé jeho staleté kráse. Neméně zajímavé je i druhé téma výstavy věnované známkám, ve kterém se návštěvník dozví o tom, jak se známky vytvářejí a prohlédnout si bude moci i nejvzácnější kousky ze sbírek Františka Morávka a Karla Palána a též známky se vztahem k zdejšímu regionu. Pojetí této části výstavy je poněkud netypické, neboť panely vedle textu obsahují samotné originály známek a navíc jsou prezentovány tak, jak je mají filatelisté uspořádány, tedy na bílých, vedle sebe řazených podkladech formátu A4.
A slyšeli jste již někdy o geografilatelii? Na tento obor se zaměřuje právě František Morávek, hlavní autor celé výstavy. Geografilatelie je moderní směr sbírání dle známkových území, tj. oblastí, které vydávaly vlastní známky v průběhu své existence. Sběratel tak musí znát nejen samotné známky, ale zároveň geografii a historii. Na výstavě jsou zastoupeny např. Indie, Írán, Vietnam, Persie, Jižní Vietnam, Rajastán a další.
Výstava pamatuje i na dětského návštěvníka, kterého zajisté zaujme dětská poštovní přepážka či připravované divadlo s Pošťáckou pohádkou od Karla Čapka. Navíc každý návštěvník výstavy se může vyfotografovat v rámečku a vytvořit si tak svoji jedinečnou fotografii známky s vlastní podobiznou. A když nebudete mít vlastní fotografický přístroj, nevadí, fotografii Vám rádi elektronicky zašlou pracovníci z muzea.
Výstava bude v havlíčkobrodském muzeu k vidění od 16. ledna do 29. března 2015.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva