Začátkem listopadu proběhl archeologický výzkum u hromadných hrobů obětí tzv. cikánského tábora v Letech a geofyzikální výzkum v oblasti bývalého tábora. Mezinárodní výzkumný tým pod vedením doc. Pavla Vařeky ze Západočeské univerzity v Plzni poprvé provádí neinvazivní archeologickou sondu i v oblasti pietního místa, které dříve sloužilo jako hromadné pohřebiště pro oběti tábora během druhé světové války. Během sondy do jednoho z hromadných hrobů se podařilo odebrat vzorek DNA, která bude podrobena zkoumání pro identifikaci zde pohřbených obětí.
Historie letského tábora začíná v roce 1940, kdy zde byl zřízen tzv. kárný pracovní tábor pro pro zdravé muže nad 18 let věku „štítící se práce”, kteří nemohli prokázat, že mají řádným způsobem zajištěnu obživu a odpykávali se trest prací na stavbě úseků dálnice z Plzně do Moravské Ostravy.
V roce 1942 (2. srpna) se tábor mění v tzv.cikánský tábor a slouží k internaci českých Romů a Sintů. V nelidských podmínkách jsou zde drženy celé rodiny. Kapacita tábora je mnohonásobně překročena, panují zde otřesné hygienické i stravovací podmínky a v již na přelomu let 1942 a 1943 zachvátí tábor tyfová epidemie. Z tohoto důvodu již nejsou oběti pohřbívány na hřbitově v nedalekých Mirovicích a dochází ke zřízení provizorního pohřebiště v blízkosti tábora (dnes KP Lety).
V květnu a srpnu 1943 proběhly hromadné transporty vězňů do koncentračního tábora Auschwitz II-Birkenau. Tzv. cikánským táborem I. – Lety u Písku prošlo 1309 osob, z nichž nejméně 327 zde zahynulo. Ještě v roce 1943 byly samotné budovy tábora srovnány se zemí a vypáleny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva