NKÚ: Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace

01.06.2020 12:50 | Zprávy

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019.

NKÚ: Na vysokorychlostní internet nevyplatil stát za pět let žádné dotace
Foto: NKÚ
Popisek: NKÚ

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mělo v plánu vyplatit na těchto dotacích 13,8 miliardy korun z fondů EU. Chtělo tak do roku 2023 zajistit vysokorychlostní připojení pro 77 % domácností. Jenže už v roce 2018 se díky investicím podnikatelů podařilo bez pomoci státu pokrýt 90 % domácností. ČR je tak nad evropským průměrem. MPO navíc za téměř pět let trvání programu nevyplatilo žádnou dotaci, a to kvůli špatně nastavené podpoře a nedostatečné přípravě programu. Polovina plánovaných prostředků se tak přesunula na jiné operační programy.

První výzvu pro žádosti o dotace z programu Vysokorychlostní internet vypsalo MPO v březnu 2017, tedy dva roky po schválení programu. Vypsání se zdrželo především kvůli tomu, že ČR neměla do roku 2016 připraven Národní plán rozvoje sítí nové generace. Ten byl přitom předběžnou podmínkou Evropské komise pro čerpání podpory. Zpracování plánu trvalo dva roky a provázel jej spor mezi MPO a Ministerstvem vnitra, který se týkal způsobu poskytování dotací.

V době vyhlášení první výzvy se ale díky investicím podnikatelů blížilo pokrytí domácností vysokorychlostním internetem původně stanovenému cíli 77 %. O dotace nebyl zájem. Přihlásili se pouze tři zájemci. Těm MPO na doporučení Evropské komise dotace nemohlo přidělit. MPO totiž nerespektovalo podmínku, že podpora má směřovat jen do oblastí, kde pokrytí není a ani jej podnikatelé neplánují v následujících třech letech vybudovat. MPO mělo při přípravě výzvy neaktuální data, a tak nevyřadilo některé oblasti ČR, které už pokrytí vysokorychlostním internetem měly.

Druhou výzvu pro žádosti o dotaci vyhlásilo MPO v únoru 2019, téměř po dvou letech od první. Tu už mělo lépe připravenou. Přihlásilo se 40 zájemců a žádosti o podporu přesáhly o 11 % jednu miliardu korun přidělenou pro tuto výzvu. Většinu žádostí podala jedna společnost. V době kontroly NKÚ probíhalo hodnocení žádostí a MPO nevydalo žádné rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Žádné dotace na vysokorychlostní internet MPO ani po pěti letech nevyplatilo. Téměř polovinu z 13,8 miliardy korun vyčleněné na tento program přesunulo MPO po dohodě s Evropskou komisí na Integrovaný regionální operační program a na operační program Životní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

22:08 Povodí Moravy: Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během posledních dnů dochází k postupným zámrzům hladin vodních nádrží. V současnosti led na vodních…