V pondělí 6. června ve 14 hodin bude v galerii Ledeburského paláce na Malé Straně připomenut nejen přínos dvou dekád práce na tomto projektu, ale představí se i nejnovější výstup projektu – publikace Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Plzeňském kraji.
Katalog, který na téměř 900 stranách přináší soupis děl z 16. až 21. století v Plzeňském kraji, jejich podrobnou dokumentaci a dobové i současné fotografie, shrnuje dostupné informace o jedné z nejvýznamnějších kategorií sochařských památek našich zemí. Většina zachovaných děl, jež mají vedle uměleckého mnohdy zásadní urbanistický a krajinářský význam, vznikla v 18. a 19. století, dokumentována jsou však i díla starší a mladší. Autorský tým ve složení Vratislav Nejedlý, Pavel Zahradník, Kateřina Adamcová, Zdenka Gláserová Lebedová, Viktor Kovařík a Petr Kuneš pořídil fotodokumentaci každého sloupu či pilíře, shromáždil základní uměleckohistorické a historické údaje, prostudoval archivní prameny a provedl analýzu materiálu – zejména ve vztahu k poškození a dochovaným povrchovým úpravám jednotlivých sloupů. Monumentální katalog s resumé a popisky snímků uvedených kromě češtiny také v němčině a angličtině lze zakoupit v knihkupectví a informačním centru NPÚ v Praze a v e-shopu NPÚ.
Katalog věnovaný Plzeňskému kraji je přitom již sedmnáctou publikací v řadě soupisů sloupů a pilířů České republiky. Projekt zahájený v roce 1996 pod názvem Morové sloupy v českých zemích vznikl díky spolupráci historiků umění a památkářů Miloše Suchomela a Vratislava Nejedlého s archivářem Pavlem Zahradníkem, fotografem Janem Lebedou a technoložkou Ivanou Maxovou. V průběhu let se autorský tým rozšířil o další odborníky, mezi něž patří Kateřina Adamcová a Viktor Kovařík (historici umění), Zdenka Gláserová Lebedová (archivářka a restaurátorka), Petr Gláser (restaurátor), Petr Kuneš (technolog) a Terezie Šiková (historička umění); v minulosti přitom výrazně přispěli i další autoři. Finanční podporu projektu poskytlo ministerstvo kultury.
V současnosti má projekt na kontě sedmnáct samostatných knižních publikací (soupisy sloupů a pilířů byly zprvu vydávány po jednotlivých okresech, poté po krajích), několik desítek odborných studií a zpráv a řadu přednášek a vystoupení na odborných fórech. Pro jeho kvalitu a význam mu bylo uděleno čestné uznání European Union Prize for Cultural Heritage – Europa Nostra Awards 2006 za odborný přínos v oblasti památkové péče v kategorii odborné studie.
Nyní se projekt Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Čechách dostává do závěrečné fáze, kdy autorskému týmu zbývá dokončit jen soupis sloupů a pilířů ve Středočeském kraji a zpracovat tyto památky v Praze. Poté budou mít zájemci k dispozici kompletní odborný soupis známých – často již neexistujících či jen torzálně dochovaných – památek tohoto druhu, který nemá nejen v českém, ale ani ve středoevropském kontextu obdoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva