NPÚ: Historické město roku 2016 – v Libereckém kraji zvítězil Frýdlant

27.01.2017 16:50 | Zprávy

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národním památkovým ústavem soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

NPÚ: Historické město roku 2016 – v Libereckém kraji zvítězil Frýdlant
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásila čtyři města – Frýdlant, Lomnice nad Popelkou, Nový Bor a Zákupy. Vítězem se stal Frýdlant, který tak navázal na úspěšná umístění z let minulých a je za poslední čtyři roky již potřetí Historickým městem Libereckého kraje.

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zasedala 23. ledna 2017. Komise navštívila všechna přihlášená města a podrobně se seznámila s jejich přihláškami a realizacemi obnovy kulturního dědictví na jejich území.

"Nejen vítěz, ale všechna zúčastněná města patří ke špičce v rámci Libereckého kraje, co se týče naplňování programu regenerace městských památkových zón a jejich péče o kulturní dědictví je dlouhodobě příkladná“ konstatoval Miloš Krčmář, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Jako krajský vítěz bylo komisí vyhodnoceno město Frýdlant. Na 2. příčce se umístil Nový Bor. Třetí místo shodně obsadili Lomnice nad Popelkou a Zákupy.

Frýdlant patří mezi města, která na rozdíl od některých jiných historických sídel v kraji plně využívají Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Navzdory tomu, že Frýdlant je zatížen nepříznivou sociálně ekonomickou situací a nese si tíživé a stále viditelné břímě událostí 20. století, podařilo se zde v uplynulých deseti letech dlouhodobou a koncepční prací výrazně zlepšit vzhled městské památkové zóny. Zmínit zaslouží oceněná rekonstrukce náměstí, celková obnova historického špitálu, restaurování tzv. frýdlantského betlému a celková obnova objektu, ve kterém se nachází, náročná obnova fasády radnice, vzorová obnova úseku městských hradeb či investice do historických bytových domů ve vlastnictví města. Za mimořádně zdařilou akci lze jednoznačně považovat restaurování monumentálního náhrobku Melchiora, Kateřiny a Kryštofa z Redernu v děkanském kostele Nalezení sv. Kříže. Ačkoliv se nejedná o městský majetek, jsou směřovány značné finanční prostředky do této renesanční památky evropského významu.

Novém Boru se na území památkové zóny se nachází větší počet rušivých novostaveb, které potlačují historický ráz města, a proto jsou činěny četné kroky k jeho posílení. Zejména se jedná o ambiciózní rekonstrukci náměstí Míru a přilehlých ulic, prováděnou v několika etapách, a také značný počet kvalitních obnov kulturních památek, provedených navzdory nižší výši příspěvku z Programu regenerace v roce 2016.

Zákupech byla oceněna zejména systematická péče o cenný soubor památek barokního sochařství. Ta započala restaurováním sloupu Nejsvětější Trojice v roce 2006, a pokračovala v posledních letech restaurováním soch na mostě u kaple sv. Anny a na mostě před kapucínským klášterem. Obnovy se dočkal také sloup se sochou sv. Judy Tadeáše.

I přes malý počet kulturních památek na území MPZ Lomnice nad Popelkou a tím jisté znevýhodnění v soutěži, byl oceněn vzorový přístup vedení města k památkovým hodnotám sídla. Za velmi zdařilou lze označit obnovu parku na Školním náměstí a přilehlé části Komenského ulice.

Vítězové krajského kola obdrží z programu regenerace 100 000 Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul Historické město roku, hlavní cenu 1 000 000 Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2017, tradičně u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Pozn. Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS).

Více informací o programu regenerace naleznete rovněž na webových stránkách Ministerstva kultury http://www.mkcr.cz/scripts/detail.php?id=429

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Kontroly odhalily přetížené kamiony a nedodržování bezpečnostních přestávek

7:16 Ministerstvo dopravy: Kontroly odhalily přetížené kamiony a nedodržování bezpečnostních přestávek

V období od 1. do 15. prosince 2024 proběhly rozsáhlé kontroly nákladní dopravy po celé České republ…