NPÚ: Nové kulturní památky v Královéhradeckém kraji

29.12.2016 22:34 | Zprávy

V Královéhradeckém kraji letos přibylo dvanáct kulturních památek, z toho tři movité památky – obraz, socha a hodiny. Nemovitými kulturními památkami byly prohlášeny různé typy objektů – drobné kříže, zemědělský dvůr, hotel, africké safari, rudný důl nebo kaple.

NPÚ: Nové kulturní památky v Královéhradeckém kraji
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V jičínském okrese přibylo nejvíc památek – krucifix v Kacákově Lhotě, hotel Centrál v Nové Pace, venkovský dům v Markvarticích a Hlohová kaple v Hořicích. V náchodském okrese nebyla letos prohlášena žádná památka.

Na sokl krucifixu v Kacákově Lhotě autor, pravděpodobně kamenický mistr Ferdinand Kofránek z nedalekých Vojic u Hořic, vytesal také nástroje Kristova umučení, posvátné křesťanské předměty, které přímo souvisejí s pašijovými událostmi. S takto obsáhlým vyobrazením těchto předmětů se setkáváme v oblasti východních Čech poměrně sporadicky. Sochařské dílo nebylo pravděpodobně nikdy restaurováno, proto je jeho autenticita velmi vysoká.

Hotel Centrál je dominantou novopackého náměstí již od roku 1906, kdy stavitelé Labouťka a Novotný postavili budovu v neorenesančním slohu se secesními detaily na místě staršího pivovarského hostince. I přes pozdější necitlivé úpravy a architektonicky podprůměrnou přístavbu z druhé poloviny 20. století se stavba dochovala v autentické podobě s celou řadou kvalitních dekorativních prvků v interiéru i exteriéru, především štukovou výzdobou fasády a tanečního sálu nebo kování.

Kamennou kapličku Panny Marie Hlohové na samém hřbetu Hořického Chlumu nechal vystavět hořický rodák profesor Ladislav Josef Jandera a jeho strýc Jan Josef Kučera jako poděkování za odvrácení epidemie cholery.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…