NPÚ: Ústí nad Orlicí usiluje o titul Historické město roku

24.01.2019 19:15 | Zprávy

Do soutěže o titul Historické město roku 2018 bylo za Pardubický kraj nominováno Ústí nad Orlicí. Tento titul je od roku 1994 udělován za nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola pak bude slavnostně vyhlášen u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel v dubnu 2019.

NPÚ: Ústí nad Orlicí usiluje o titul Historické město roku
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

O vítězi krajského kola se rozhodovalo 22. 1. 2019 na půdě Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích. Hodnotící komise byla složena ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Pardubicích a Krajského úřadu Pardubického kraje. Rozhodování nebylo lehké, což je patrné i z bodového ohodnocení obou přihlášených: Ústí nad Orlicí získalo 210 bodů, Jevíčko pak 204.

Město Ústí nad Orlicí v posledních deseti letech zrealizovalo obnovu nejvýznamnějších památkových objektů, které se nacházejí v oblasti městské památkové zóny. Každoročně vynakládá nemalé finanční prostředky na přípravu projektových dokumentací souvisejících s památkovým fondem. V roce 2018 byla dokončena revitalizace centra městské památkové zóny.

V rámci realizace projektu Revitalizace centra městské památkové zóny vznikl na místě starého hřbitova (nepoužívám od roku 1893) nový park. Byla zde obnovena stávající a vysazena nové zeleň, rozmístěn mobiliář, instalováno veřejné osvětlení i slavnostní nasvícení a kamerový systém. Parkem prochází kamenná cesta, která propojuje náměstí s Roškotovým divadlem. Je to zároveň cesta historií, neboť jednotlivé kamenné prahy připomínají dvanáct významných milníků z více jak 700 leté historie města. První ze dvou kaplí, které se v parku nacházejí, kaple Panny Marie Útěšné, je připojena přímo ke kostelu. Druhá sloužila dříve jako márnice. Byla z ní učiněna meditační kaple Jana Pavla II. a v současnosti představuje srdce tohoto parku.

Revitalizace centra městské památkové zóny byla dokončena společným úsilím Města Ústí nad Orlicí a ústeckého děkanství, za přispění Ministerstva kultury a Pardubického kraje a díky velkému množství občanů města i dalších sponzorů a dárců, kteří se podíleli na veřejné sbírce organizované děkanstvím.

Realizací záměru vznikl park, který respektuje původní místo, zároveň umožňuje průchod a vytváří prostor k odpočinku v samém centru města.

Druhé místo obsadilo Jevíčko, město s pozoruhodnou urbanistickou strukturou. Zajímavostí města je do dnešních dnů zachovaný středověký půdorys ve tvaru okrouhlice, který je v České republice jediný. Podoba půdorysu se od dob založení města prakticky nezměnila, vzhled většiny domů však byl v minulém půlstoletí poškozen hromadnou výměnou okenních otvorů za trojdílná okna a odstraněním štukového členění. Město Jevíčko pravidelně vynakládá finanční prostředky do rekonstrukcí v MPZ. Většina objektů je v soukromém vlastnictví, přesto se však město snaží navrátit jim původní ráz. V roce 2013 byl zřízen fond rozvoje bydlení, který je mimo jiné využíván k obnově fasád a oken v MPZ. Nejrozsáhlejší památku města představuje bývalý augustiniánský klášter, který město systematicky obnovuje mnoho let. Další významnou památkou je bývalá barokní sýpka, která získala v kategorii rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015 v rámci Pardubického kraje.

V celostátním kole, které proběhne nejpozději v březnu, se rozhodne o vítězi, který se po letošní rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej také finanční odměna ve výši 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Slavnostní vyhlášení bude následovat v dubnu. Cena je udělována pravidelně od roku 1994 a města v Pardubickém kraji ji v minulosti obdržela již třikrát. Hned v prvním roce konání získaly titul Svitavy, v roce 2000 pak Litomyšl a naposledy v roce 2013 Chrudim. V loňském roce reprezentovalo Pardubický kraj Vysoké Mýto, které se v celostátním kole umístilo jako druhé.

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Pardubicích je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je naplňovat v Pardubickém kraji poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, tzn. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Mimo to zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky, podílí se na jejich evidenci, spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií i dalších odborných podkladů ke kulturním památkám a provozuje veřejně přístupnou, odbornou knihovnu. Odborníci z řad zaměstnanců ústavu se rovněž účastní odborných konferencí, seminářů a kolokvií, participují na přednáškách, komentovaných prohlídkách, programech pro školní kolektivy a dalších aktivitách určených pro veřejnost. Další informace najdete na www.npu.cz, respektive http://www.npu.cz/uop-pa/, případně na Facebooku (Pardubičtí památkáři aneb novinky nejen z Příhrádku)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

16:33 AOPK ČR: 25 milionů na zabezpečení péče o ohrožené a handicapované živočichy

Spouštíme výzvu pro příjem žádostí do Programu péče o krajinu, a to v podprogramu pro zabezpečení pé…