NPÚ: Zlínsko hostilo výjezdní zasedání vedoucích odborů památkové péče

19.07.2019 14:38 | Zprávy

Letos se podobně jako před rokem uskutečnilo výjezdní metodické zasedání vedoucích odborů péče o památkový fond z jednotlivých pracovišť Národního památkového ústavu včetně generálního ředitelství. Letošní výjezdní zasedání mělo dvě části - první byla směřovaná do Zlína a jeho okolí, druhá část se pak konala v Lednicko-valtickém areálu.

NPÚ:  Zlínsko hostilo výjezdní zasedání vedoucích odborů památkové péče
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

První část zasedání ve Zlínském kraji byla organizována ve spolupráci s územním odborným pracovištěm v Kroměříži, jmenovitě s vedoucím odboru péče o památkový fond Ing. arch. Jaroslavem Novosadem a jeho kolegy. Nejdříve Ing. arch. Věra Horová zahájila na Pustevnách prohlídkou stavby Libušina, a to s důrazem na celkovou rekonstrukci památky, která před několika roky vyhořela. Cílem bylo ukázat způsob obnovy zaniklých konstrukcí tradičními postupy. Dále byly prezentovány nezbytné novodobé technologie a jejich integrování do rekonstruovaných částí objektu. Exkurze pokračovala ukázkou obnovy vnějšího pláště vedlejší stavby Maměnky, s poukazem na odstranění nevhodných materiálů použitých na dřevených konstrukcích a snahu navrátit památce původní barevné řešení včetně použití šetrnějších materiálů. Následoval přesun ke kapli Cyrila a Metoděje na Radhošti. Cestou byli účastníci seznámeni s řešením problematiky bezprostředního okolí.

Další zastávkou byl evangelický toleranční kostel ve Velké Lhotě, který je prohlášen za národní kulturní památku. Účastníky provedl kostelem místní farář, seznámil je s jeho historií, ale i posledními úpravami a způsoby obnovy.

Druhý den započala cestou do Zlína prohlídka hvězdárny ve Valašském Meziříčí, která je kulturní památkou. Ředitel hvězdárny a památková garantka Ing. arch. Alexandra Hurtová provedli účastníky areálem neobvyklé technické památky. Upozornili na památkové hodnoty a problematiku, kterou řeší v souladu s památkovými principy v návaznosti na provoz a modernizaci celé observatoře.

Ve Zlíně účastníci navštívili nejvýznamnější památky města pocházejících z doby vznikajícího Baťova impéria v 1. polovině 20. století, včetně jádrového území moderního Zlína, a to v návaznosti na Gahurův prospekt, náměstí Práce či Baťovy kolonie. Z památek lze jmenovat mrakodrap 21, bývalý obchodní dům Prior či kolektivní dům. Největší pozornost byla věnovaná památníku Tomáše Bati, protože v letošním roce byla dokončena generální obnova celého objektu. Památkový garant Ing. Ladislav Buchta, který na obnovu dohlížel, představil její koncepci a průběh. Upozornil na řadu detailů, použitých materiálů apod.

Druhá část metodického výjezdního zasedání směřovala do Lednicko-valtického areálu, především do Valtic, kde v současnosti vrcholí obnova čelní fasády zámku, včetně střešního pláště a restaurování sochařské výzdoby. Nyní se naskytla jedinečná příležitost podívat se až na vrchol centrální věže zámku, kde stojí lešení zhruba po 50 letech, a prohlédnout si probíhající obnovu jednotlivých částí fasády včetně restaurování sochařské výzdoby atiky, vstupního portálu a jednotlivých umělecko-řemeslných prvků. Především bylo možné shlédnout jednotlivé prvky zblízka včetně jejich zpracování a materiálů.

V rámci této části proběhla prohlídka nejen obou zámeckých areálů, ale také realizovaných stavebních a restaurátorských prací za posledních zhruba dvacet let. Památkový garant PhDr. Martin Pácal upozornil na problematiku řešenou během jednotlivých stavebních akcí, na jednotlivé technologické postupy a na záměry, které se mají v nejbližší době řešit. Na Valtickém zámku se uskutečnila návštěva jízdárny, zámeckého divadla, koníren a restaurovaných interiérů. Na Lednickém zámku byla pozornost věnována taktéž restaurovaným interiérům, skleníku a jeho podzemnímu zázemí, jízdárnám, Minaretu a parku. Z okolních staveb si účastníci prohlédli Dianin chrám, také nazývaný Randez-vous, a zámeček Belveder. Druhá část výjezdního zasedání se uskutečnila především ve spolupráci s kastelánkou lednického zámku Ivanou Holáskovou, hlavním správcem parku Ing. Otou Bernardem, kastelánem valtického zámku PhDr. Richardem Svobodou, MBA a Ing. Lenkou Beránkovou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…