„Horský spolek Adolfov byl založen v roce 2016 a od svého vzniku se zaměřuje na volnočasové a sportovní aktivity v oblasti této krušnohorské obce ležící ve výšce 750 metrů nad mořem. Například zapojením do projektu propojení běžeckých tratí a cyklotras. V zimním období tak tak upravujeme běžecké tratě, které využívají nejen turističtí běžkaři, ale také okolní sportovní oddíly. V letním období provádíme pravidelnou údržbu těchto tratí, včetně značení, neboť jsou hojně využívány i jako cyklotrasy a pěší turistiku. Sice nějakou vlastní techniku na údržbu máme či si ji pronajímáme, jako třeba rolbu od Skiareálu Telnice, ale citelně nám chyběla kompletně vybavená čtyřkolka se sněžnými pásy a radlicí. Proto jsme přivítali nový grant Nadace ČEZ a zažádali si finanční prostředky na její nákup,“ říká David Starý, předseda Horského spolku Adolfov.
Podle něj pořízení čtyřkolky významně změní práci spolku jak v zimním období, tak i ve zbylé části roku. Dosud totiž měli jen starší sněžný skútr s omezenými technickými možnostmi, jakými jsou malá šířka pásu či nedostatečný výkon motoru. Také museli čekat, až napadne první sníh a pak teprve vyjet zkontrolovat a doplnit tyčové značení tras. „Se čtyřkolkou to bude možné zrealizovat mnohem dříve. S nasazenými pásy a radlicí s ní můžeme do terénu i v období, kdy jsou tratě zmrzlé a sněhu již není dostatek a upravit je pro poslední běžkaře. V létě pak čtyřkolku využijeme v rámci standardní údržby tratí, tedy při prořezávání a odstraňování náletů, úpravy značení a podobně. Budeme moci připravit i chodníky pro pěší, které povedeme poblíž běžkařských tratí,“ doplňuje David Starý.
V České republice je zhruba 44 tisíc kilometrů značených turistických a téměř 10 tisíc kilometrů běžkařských tras. Obce, spolky i neziskové organizace mohou prostřednictvím grantu Úprava turistických stezek a běžeckých stop Nadace ČEZ získat až půl milionu korun. První kolo příjmu žádostí proběhlo od 1. prosince 2023 do 7. ledna 2024, druhé plánuje Nadace ČEZ spustit během září 2024.
„Věříme, že se u nás opět sejde několik desítek smysluplných žádostí. Grant totiž v sobě snoubí podporu zdravého pohybu a sportu, větší bezpečnosti turistů v regionech a zároveň ochranu životního prostředí, což jsou všechno prioritní oblasti, na které se zaměřujeme. Ostatně tak obrovský zájem hned v prvním kole nás nejen překvapil a potěšil, ale i utvrdil v tom, že to byl krok správným směrem. Už dva tři roky zpětně jsme totiž v rámci grantu Podpora regionů zaregistrovali stoupající počet žádostí zaměřených na obnovu či úpravu letních i zimních tras pro turistiku či běžky. Proto jsme se rozhodli tuto oblast vyčlenit do samostatného grantového řízení,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.
Nejvíce úspěšných projektů v prvním kolem grantu pochází z Krušných hor (celkem 9, z toho 7 v Ústeckém kraji), Krkonoše a Šumava (shodně po 7 projektech) se dělí o pomyslnou druhou příčku. Vysočina uspěla se čtyřmi žádostmi. Další schválené projekty jsou rozeseté jak po zbývajících horách, tak i po nížinách. Žádostí zaměřených na stopy pro běžecké lyžování se týkaly více než tři čtvrtiny došlých projektů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva