Měří 6,1 metru a vejde se na něj až 10 hasičů. Obvyklá posádka bude ale menší, člun má sloužit mimo jiné pro záchranu osob, případně další zásahy na řece, ze které se stává stále intenzivněji využívaná dopravní tepna.
„Ještě před deseti, dvaceti lety byly zásahy na vodě docela výjimečné, nejčastěji to byla pomoc při povodních, nebo třeba při úniku látek. Teď tady ale máme desítky až stovky lodí denně, do toho plavce, rybáře, všechny, kteří se na řece pohybují, takže potřebujeme adekvátní vybavení,“ vysvětluje důvod pořízení člunu zástupce velitele hlubockých hasičů Vlastislav Šindelář. On a jeho kolegové mají na starost spolu se složkami Integrovaného záchranného systému přes čtyřicet kilometrů Vltavy.
Nový člun stál 1,6 milionu korun, necelou desetinu hasiči získali z grantu Nadace ČEZ. „Jen doufám, že naostro ho hasiči nebudou využívat příliš často. Jde o ochranu lidí i životního prostředí, takže jsme přispěli velmi rádi. Navíc hasiči celkově patří mezi nejčastější příjemce našich grantů,“ říká za Nadaci ČEZ člen její správní rady František Lust.
Trasu z Prahy do Českých Budějovic je možné proplout od loňského roku, na projektu splavnění se ale zatím stále pracuje. Nutné bude mimo jiné další prohloubení koryta a úprava některých komor a lodních výtahů. Podle starostů Týna nad Vltavou a Hluboké provoz na Vltavě po jejím splavnění velmi rychle narůstá. „Meziročně je to určitě více než dvousetprocentní nárůst. Ale ukazuje se, že jsme připravení. Nejen co se týká infrastruktury, jako jsou přístavy a restaurace, ale i organizačních složek, mezi kterými jsou právě hasiči a policisté,“ doplňuje starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva