Nadace ČEZ: Pozor! O grant Oranžový přechod lze žádat i letos, a to od 1. února

15.01.2023 10:20 | Komerční článek

Čím lépe je chodec vidět, tím menší riziko nehody. Správné a dostatečné osvětlení přechodů pro chodce pomáhá výrazně zvyšovat bezpečnost zejména pro děti a seniory. Obce a města mohou od Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Oranžový přechod získat až 120 000 korun. Žádost o finanční příspěvek přijímá nadace od 1. února až do 27. dubna. Napříč Českou republikou již funguje 215 Oranžových přechodů za bezmála 32 200 000 korun, další jsou v realizaci.

Nadace ČEZ: Pozor! O grant Oranžový přechod lze žádat i letos, a to od 1. února
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Zvláště zimní období, kdy se pozdě rozednívá, brzy stmívá, a navíc většinou i přes den panuje nevlídné pošmourné  počasí, patří z hlediska dopravní bezpečnosti chodců, hlavně pak dětí mezi ta nejrizikovější. V obcích mimořádně zatížených silniční dopravou jsou pro školáky často nebezpečné i nedostatečně osvětlené přechody pro chodce, tedy místa, kde by to čekal málokdo. Nadace ČEZ proto letos otevírá již desátý ročník grantového řízení Oranžový přechod, v němž obce a města mohou získat na správné osvětlení přechodů až 120 000 korun. Jen za loňský rok Nadace ČEZ podpořila vznik 17 dalších.

„Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale rovněž vznikají třeba u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvedla Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.   

V současné době již napříč celou Českou republikou funguje 215 Oranžových přechodů za bezmála 32 200 000 korun, další jsou v realizaci. Ve Středočeském kraji se přitom nacházejí ve městech Benešov, Březnice, Dobříš (2x), Jesenice (u Rakovníka), Jílové u Prahy, Kladno, Mělník, Nymburk, Rakovník, Stochov, Veltrusy a Příbram a dále v obcích Bořanovice, Chlumín (2x), Hradištko, Husinec, Chýně (zde se ovšem o realizaci přechodu zasloužili uživatelé mobilní aplikace Nadace ČEZ EPP-Pomáhej pohybem), Kamenice, Líbeznice, Mukařov, Strančice, Studeněves (2x), Tlustice a Velké Popovice. Oranžových přechodů je ovšem co se jejich celkového středočeského počtu více. Někde totiž v rámci jednoho projektu nasvítili hned několik bílých zeber najednou. Rekordmanem je v tomto případě bezesporu město Mělník, kde v rámci dosud přiznaných pěti grantů dokázali zrealizovat 12 Oranžových přechodů.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Celkem za 20 let tak nadační tým zpracoval 51 tisíc žádostí a správní rada nadace pak podpořila 13 764 projekty ve všech regionech České republiky. Přiznaných grantů v rámci Oranžových přechodů bylo zatím 223, z nichž 215 již plně slouží svému účelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

22:31 HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

Na základě rozhodnutí Generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA došlo od …