Nadace ČEZ: Světlo pro větší bezpečí, stromy pro čistší vzduch

10.01.2023 17:23 | Komerční článek

Čím lépe je chodec vidět, tím menší riziko nehody. Správné a dostatečné osvětlení přechodů pro chodce pomáhá výrazně zvyšovat bezpečnost zejména pro děti a seniory. Obce a města mohou od Nadace ČEZ prostřednictvím grantu Oranžový přechod získat až 120 000 korun. Dalších až 150 000 korun pak mohou žadatelé využít na výsadbu stromů – alejí, větrolamů nebo třeba obecních sadů. Žádosti o finanční příspěvek v grantech Oranžový přechod a Stromy přijímá Nadace ČEZ od 1. února.

Nadace ČEZ: Světlo pro větší bezpečí, stromy pro čistší vzduch
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Za tmy do školy, za tmy ze školy – zimní období, kdy se pozdě rozednívá, brzy stmívá, a navíc většinou i přes den panuje nevlídné počasí, patří z hlediska dopravní bezpečnosti dětí mezi ta nejrizikovější. V obcích mimořádně zatížených silniční dopravou jsou pro školáky často nebezpečné i nedostatečně osvětlené přechody pro chodce, tedy místa, kde by to čekal málokdo. Nadace ČEZ proto letos otevírá již desátý ročník grantového řízení Oranžový přechod, v němž obce a města mohou získat na správné osvětlení přechodů až 120 000 korun. Jen za loňský rok Nadace ČEZ podpořila vznik 17 bezpečnějších přechodů.

Obce v drtivé většině případů chtějí bezpečnější přechody zejména v blízkosti škol a školek, protože malé děti patří k nejohroženějším skupinám chodců. Oranžové přechody ale rovněž vznikají třeba u autobusových a vlakových nádraží, kde zvyšují bezpečnost lidí spěchajících ještě za tmy do práce nebo z práce, případně u nemocnic, kde chrání zejména seniory a osoby se sníženou mobilitou. O grant je i po letech stále velký zájem,“ uvádí ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Napříč Českou republikou už funguje 215 Oranžových přechodů, další jsou v realizaci.

Podobně neutichá ani zájem o grant Stromy, v němž obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.

Stromy nepatří jen do lesa, ale i do měst. Čím dál víc studií navíc dokazuje, že vedle zmírňování klimatických dopadů jsou pro lidi stromy důležité i z pohledu psychického zdraví: snižují stres a napětí, navozují pocity štěstí a uklidňují. Proto nás velmi těší, že můžeme k návratu stromů i do zástavby pomáhat,“ říká Ziková. Díky Nadaci ČEZ bylo vysazeno už přes 113 000 stromů a jiné zeleně. Kdo chce stihnout jarní výsadbu, musí podat žádost během letošního února, další kolo grantu pak proběhne v létě.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: Společné úsilí pro ochranu Jesenicka před povodněmi

7:16 Státní pozemkový úřad: Společné úsilí pro ochranu Jesenicka před povodněmi

Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s Městem Jeseník uspořádal ve středu 2. dubna odborné prac…