Původní zastaralá větrná elektrárna byla demontována kvůli technickým potížím a hluku. Městys Nový Hrádek na Náchodsku se ale rozhodl a z bývalého tubusu elektrárny vybudoval rozhlednu, z bývalé trafostanice, která byla součástí větrného parku, pak vybudoval infocentrum.
Nadace ČEZ přispěla částkou 300 tisíc korun na vnitřní vybavení infocentra, nábytek, infopult, podhled a potřebné zařízení.
„Za podporu Nadace ČEZ jsme velmi rádi, a ze získaných prostředků vybavíme vznikající infocentrum – do budoucna počítáme s vybudováním expozice o historii větrných elektráren v ČR. Nyní je bohužel z důvodu pandemie ještě uzavřené, ale těšíme se na první návštěvníky. Infocentrum, doplňuje unikátní rozhlednu. Jedná se o první rozhlednu z bývalé větrné elektrárny, přinejmenším v České republice a možná i na celém světě. Možná bude zapsána do knihy rekordů,“ říká starosta městyse Nový Hrádek Zdeněk Drašnar.
Rozhledna je přístupná bezplatně od východu do západu slunce. Vyhlídková plošina rozhledny je 32 metrů nad zemí a lidé se na ni dostanou po točitém schodišti kolem tubusu. Vstup na točité schodiště rozhledny bude možný také po lávce z infocentra. Turisté z rozhledny dohlédnou na hřeben Orlických hor, Krkonoše, ale i na Kunětickou horu u Pardubic. Rozhledna stojí na páteřní turistické červeně značené trase, tzv. Jiráskově cestě, která vede z Náchodska do Orlických hor. Rozhledna vznikla v nadmořské výšce 655 metrů na vrchu Šibeník v rámci projektu Česko-polská hřebenovka - východní část. A je poslední ze čtyř plánovaných na hřebenové trase v česko-polském pohraničí na území Královéhradeckého kraje, další rozhledny vznikly na Velké Deštné v Orlických horách, u Olešnice v Orlických horách a ve Vysoké Srbské.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva