Již v minulosti, hlavně v průběhu 19. a 20. století, docházelo v důsledku technologického pokroku k zásadním změnám v oblasti zaměstnanosti a její struktury. Intenzita a rychlost změn, se kterými se potkáváme nyní, může být podstatně větší a jejich dopad mnohem silnější, než tomu bylo v předchozích desetiletích. Předpokládá se, že v důsledku digitalizace a robotizace budou mizet především málo kvalifikované pracovní pozice, které bude možné snadno nahradit stroji. V delším časovém horizontu se však úbytek neomezí jen na ně. Naopak nová pracovní místa budou pravděpodobně vznikat mj. v návaznosti na vývoj, instalaci a provoz robotických systémů a na další podobné trendy.
Rizikem je růst nezaměstnanosti, a to se všemi důsledky, které takový jev přináší jak do hospodářského, tak do společenského i politického života.
Tento vývoj staví před úplně novou situaci nejen podniky a jejich zaměstnance, ale také úřady státní správy. Konference se zabývala předpoklady změn a možností, jak se na ně dá účinně reagovat v krátkodobém, středně, ale i dlouhodobém horizontu.
Na konferenci spolupracovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a účastnili se jí i zástupci z akademické sféry a představitelé sociálních partnerů. Na podzim na závěry a východiska této konference naváže velká mezinárodní konference za účasti předních představitelů Mezinárodní organizace práce (ILO).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva