„Loni se s nemocemi srdce podle našich dat léčilo 76 133 pojištěnců ČPZP, zatímco o rok dříve 77 902. V roce 2018 to bylo 76 840 pojištěnců,“ dodává mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová. Onemocnění srdce a cév je nejčastější příčinou úmrtí. Potvrzují to data Českého statistického úřadu, podle nichž se srdeční choroby na loňském počtu 129 tisíc zemřelých podílely zhruba 30 procenty. V péči nemocnic každým rokem končí s nemocemi srdce a cév asi 285 tisíc pacientů. Jejich léčba stojí systém veřejného zdravotního pojištění 20 miliard Kč.
Češi nejčastěji umírají na ischemickou chorobu srdeční. Jde o nedokrvování srdečního svalu a postupné odumírání jeho částí. Příčinou bývá obvykle kornatění tepen, ukládání tuku, cholesterolu a vápníku do stěn cév a jejich ucpávání. Může způsobit i srdeční selhání, tedy stav, kdy srdce nezvládá pumpovat krev do organismu.
Na vzniku srdečních chorob se podle lékařů nejvíce podepisuje nezdravý způsob života. Špatný vliv na zdraví české populace má zejména tělesná nadváha, vysoká spotřeba alkoholu, kouření a nedostatek pohybu. Větší riziko onemocnět mají diabetici, obézní a lidé s vysokým tlakem či hladinou cholesterolu v krvi.
Srdeční nemoci, například vysoký krevní tlak, se bohužel navenek někdy vůbec neprojevují. Hladinu cholesterolu a cukru v krvi, hodnoty krevního tlaku, index tělesné hmotnosti (BMI) a obvod pasu se člověk dozví při preventivní prohlídce u praktického lékaře, na kterou má z veřejného pojištění nárok jednou za dva roky. V případě ČPZP se na preventivní vyšetření k praktickému lékaři dostaví každý rok přibližně každý pátý pojištěnec starší 18 let.
ČPZP se dlouhodobě snaží motivovat své pojištěnce ke zdravějšímu způsobu života prostřednictvím mediální komunikace i nabídkou preventivních programů. K prevenci kardiovaskulárních chorob je možné využít programy Vysoký krevní tlak, Cholesterol a Pravidelný pohyb. Třetí největší pojišťovna takto přispívá 500 Kč na nákup tlakoměru, pro chronicky nemocné pojištěnce s diagnózou "hyperlipidemie" má příspěvek 200 Kč na koupi doplňku stravy obsahující Omega 3 mastné kyseliny a dospělí pojištěnci mohou čerpat 700 Kč na pravidelné pohybové aktivity. Na zlepšení fyzické kondice ČPZP přispěla v roce 2020 svým klientům částkou kolem 26 milionů Kč, o rok dříve to ale bylo 40 milionů Kč a v roce 2018 pak přibližně 33 miliony Kč. Křivka čerpání příspěvku se vyvíjela podobně také u programů Vysoký krevní tlak a Cholesterol.
„Za poklesem čerpání v roce 2020 je samozřejmě epidemie COVID – 19, realizace mimořádných opatření, jako bylo omezení provozu sportovních zařízení a podobně. Nyní dochází k opětovnému mírnému navýšení čerpání,“ dodává mluvčí Mazurová.
Světový den srdce si připomeneme v úterý 29. září. Česká republika se tak letos již třetím rokem připojuje ke kampani Světové zdravotnické organizace (WHO), kdy jejím posláním je šířit povědomí o kardiovaskulárních nemocech a jejich prevenci.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva