Národní divadlo: Překvapivý pohled na génia světové hudby v českých premiérách dvou moderních oper

27.02.2019 10:35 | Zprávy

Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy – a to osobně! Národní divadlo na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, ve Stavovském divadle, 4. a 7. dubna uvede v českých premiérách dvě pozoruhodné opery, které prezentují Mozarta v málo známých a zcela nečekaných souvislostech.

Národní divadlo: Překvapivý pohled na génia světové hudby v českých premiérách dvou moderních oper
Foto: Národní divadlo
Popisek: Národní divadlo

Novinka v repertoáru Opery ND Mozart a ti druzí českému publiku poprvé představí oceňovaná díla současných tvůrců: Dopisy, hádanky a rozkazy proslulého anglického skladatele Michaela Nymana a Klasika amerického autora Stevena Stuckyho, držitele Pulitzerovy ceny. Režisérka Alice Nellis roli Mozarta svěřila uznávané sopranistce Alžbětě Poláčkové, které na jevišti skvěle sekundují Tomáš Kořínek, Michaela Zajmi, Pavel Švingr, Jiří Hájek, Ivo Hrachovec a další.

Michael Nyman, jeden z otců hudebního minimalismu, napsal svou půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a rozkazy (Letters, Riddles and Writs) v roce 1991 původně pro televizní projekt BBC s názvem Not Mozart, který byl věnován 200. výročí Mozartovy smrti. V tragikomické atmosféře Nyman konfrontuje nespoutaného, vzdorovitého, lehkovážného, ale také velmi melancholického Mozarta s přízemně pragmatickým světem, reprezentovaným především úzkostlivým Mozartovým otcem Leopoldem. Libreto opery je poetickou koláží, v níž Nyman vedle fragmentů z Mozartových dopisů zhudebňuje i téměř neznámé bizarní hádanky, které Mozart sepsal pro vídeňský karneval v roce 1786 a do nichž – jak se zdá – ukryl tajuplný klíč ke svému ne právě jednoduchému nitru.

Snad ještě neobvyklejší inspiraci našel v roce 2013 pro svou operu Klasický styl či zkrátka Klasika Steven Stucky, mj. žák českého skladatele Karla Husy. Je jí uznávaná a mimořádně obsáhlá kniha amerického pianisty a muzikologa Charlese Rosena The Classical Style (odtud zvláštní název opery), která zasvěceně pojednává o hudbě tří velikánů klasicismu – W. A. Mozarta, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena – a staví jim monumentální pomník ve světě, který ovšem o krásy klasické hudby zrovna nestojí. Steven Stucky ve své velmi ironické grotesce posílá trojici zneuznaných velikánů z hudebního nebe zpět mezi živé, aby se osobně přesvědčili, jak to s jejich nehynoucí slávou dnes doopravdy je.

Známá a oceňovaná režisérka Alice Nellis se do Národního divadla vrací po dvou letech, kdy v roce 2017 inscenovala sci-fi operu na motivy Čapkova románu Krakatit. V roce 2011 opera P. Glasse Les Enfants Terribles v její režii získala od divadelních kritiků cenu za operu roku. Dalším výrazným jménem podepsaným pod inscenací Mozart a ti druzí je autor fotografií k vizuálu Jakub Gulyás, který spolupracuje s významnými osobnostmi a prestižními médii. Orchestr Národního divadla zahraje pod taktovkou Davida Švece.

Reprízy inscenace Mozart a ti druzí jsou na programu 9. a 25. dubna, 26. a 28. května.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…