Národní muzeum: Přijďte se podívat do muzea na Nevěstu prodanou do ciziny

06.03.2019 13:40 | Zprávy

Pro všechny, které oslovila vážná hudba, mají rádi operu nebo by se chtěli dozvědět něco víc o díle Bedřicha Smetany, připravilo Národní muzeum novou výstavu s názvem Nevěsta prodaná do ciziny. Vidět ji můžete v Muzeu Bedřicha Smetany od 6. března 2019.

Národní muzeum: Přijďte se podívat do muzea na Nevěstu prodanou do ciziny
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Jak název napovídá, tato výstava prezentuje nejpopulárnější českou operu - Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany - od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotkne také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.

Od prvního uvedení Prodané nevěsty na scéně Prozatímního divadla v roce 1866 uplynulo více než 150 let. Premiéru tehdy řídil osobně Bedřich Smetana a netušil, že se jeho dílo stane symbolem české národní opery. Dojemný i úsměvný příběh Jeníka a Mařenky, z něhož promlouvá Smetanova hudba, si dodnes podmaňuje publikum na celém světě.

Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. „V zámoří ji v roce 1909 uvedla Metropolitní opera - tehdy se hrála v německém překladu. Jako Mařenka zde zazářila pražská rodačka, sopranistka Ema Destinnová, která se o uvedení opery na této prestižní scéně zasloužila společně s dirigentem Gustavem Mahlerem“, upřesňuje autorka výstavy Kateřina Viktorová z Národního muzea. Další slavnou českou pěvkyní je Jarmila Novotná, která tuto operu nastudovala pro Met v roce 1941.

Nezisková organizace Zámek Liteň z.s. ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií Jarmily Novotné ze zmíněné inscenace Metropolitní opery. Fotodokumentaci k novodobým inscenacím Prodané nevěsty v zahraničí poskytl fotograf Pavel Horník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…