Národní muzeum se zapojí do oslav výročí města Strakonice

07.03.2017 18:50 | Zprávy

Strakonice v roce 2017 oslaví 650. výročí získání městských privilegií. Národní muzeum při této příležitosti ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Strakonice připravilo výstavu, která návštěvníky zavádí do světa loutkového divadla a pohádek. Výstava se koná v rámci 52. ročníku krajské loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice a připomene především fenomén rodinného loutkového divadla a pohádkový repertoár významných amatérských scén první poloviny 20. století.

Národní muzeum se zapojí do oslav výročí města Strakonice
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Výstava připomíná, jak velké oblibě se v první polovině 20. století těšilo rodinné loutkové divadlo. Hrálo se nejen v rodinách slavných umělců (spisovatelů, herců, výtvarník či hudebníků), ale i v domácnostech tisíců „bezejmenných“ lidí. Papírové divadélko i s malými loutkami, dekoracemi, texty her a návody k provedení se stalo všeobecně dostupným dárkem pro děti. Na výstavě jsou k vidění celá loutková divadla, rozmanité sériově vyráběné loutky i tištěné dekorace, které navrhovali prvotřídní čeští výtvarníci jako Karel Štapfer či Artuš Scheiner.

Národní muzeum před deseti lety otevřelo v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu (ZDE), kde pravidelně pořádá krátkodobé výstavy, mj. i s loutkovou tematikou, v roce 2016 zaznamenalo velký úspěch s výstavou Vodníci. Loutky ze sbírky Divadelního oddělení ale byly v posledních letech k vidění i na mnoha dalších místech České republiky, mj. na Státních zámcích Kratochvíle, Duchcov a Dačice. Národní muzeum se tak podílí na kulturním životě po celé zemi.

Informace o otevírací době a vstupném naleznete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…