Výstava připomíná, jak velké oblibě se v první polovině 20. století těšilo rodinné loutkové divadlo. Hrálo se nejen v rodinách slavných umělců (spisovatelů, herců, výtvarník či hudebníků), ale i v domácnostech tisíců „bezejmenných“ lidí. Papírové divadélko i s malými loutkami, dekoracemi, texty her a návody k provedení se stalo všeobecně dostupným dárkem pro děti. Na výstavě jsou k vidění celá loutková divadla, rozmanité sériově vyráběné loutky i tištěné dekorace, které navrhovali prvotřídní čeští výtvarníci jako Karel Štapfer či Artuš Scheiner.
Národní muzeum před deseti lety otevřelo v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu (ZDE), kde pravidelně pořádá krátkodobé výstavy, mj. i s loutkovou tematikou, v roce 2016 zaznamenalo velký úspěch s výstavou Vodníci. Loutky ze sbírky Divadelního oddělení ale byly v posledních letech k vidění i na mnoha dalších místech České republiky, mj. na Státních zámcích Kratochvíle, Duchcov a Dačice. Národní muzeum se tak podílí na kulturním životě po celé zemi.
Informace o otevírací době a vstupném naleznete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva