Národní muzeum získalo licenci na archeologický výzkum v Sýrii

17.06.2019 15:49 | Zprávy

Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a generální ředitel Generálního ředitelství Památek a muzeí Syrské arabské republiky Mahmud Hamud podepsali v neděli 9. června 2019 smlouvu o založení společné archeologické mise. Díky tomu bude moci Národní muzeum pracovat v jedinečné archeologické lokalitě Tell Al Shameh- Naher-el-arab, ze které pochází nálezy datované do doby bronzové až doby železné (cca. 2500–1120 př. n. l.).

Národní muzeum získalo licenci na archeologický výzkum v Sýrii
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Na základě dlouholeté spolupráce s Generálním ředitelstvím Památek a muzeí Syrské arabské republiky udělila syrská strana Národnímu muzeu licenci na archeologický výzkum v lokalitě Tell Al Shameh- Naher-el-arab. Z této lokality pocházejí nálezy z období 2500–1120 př. n. l. Projevuje se zde blízkost multikulturní atmosféry blízkého Ugaritu, pobřežního království. Hovoří se o ugaritské civilizaci. V oblasti nacházíme přítomnost Chetitů a Amoritů.

Pro archeologický výzkum bude na základě uzavřené smlouvy vytvořen společný česko-syrský odborný tým. Česká republika tak poprvé v historii získala jedinečnou možnost trvalých archeologických průzkumů v Sýrii. Práce na lokalitě bude zahájena již na podzim tohoto roku.  Po Súdánu se tak stává Sýrie již druhou zemí, kde budou trvale působit archeologové Národního muzea.

Národní muzeum navíc i nadále pokračuje ve spolupráci s Generálním ředitelstvím Památek a muzeí Syrské arabské republiky. Vládou schválený Program humanitární a rozvojové asistence v Sýrii zahrnuje několik oblastí od humanitární pomoci, přes dodávání zdravotnického materiálu, až po záchranu památek UNESCO a světového kulturního dědictví, které je válkou, ale též z důvodů ideologických cíleně ničeno. Tento program byl schválen vládou ČR v červnu 2016. Národní muzeum se v kooperaci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a Ministerstvem kultury ČR do tohoto programu rozhodlo zapojit pomocí se záchranou poškozených památek UNESCO a světového kulturního dědictví v Sýrii. Vzájemná spolupráce se zaměřuje především na ochranu, konzervaci a zachování historických artefaktů.  Zároveň proběhla i důležitá jednání o další spolupráci, konkrétně o přivezení vytipovaných zničených památek do České republiky za účelem jejich restaurování a záchrany. Jedná se vesměs o předměty ze zničené Palmýry. Území Sýrie bylo a stále je dějištěm významných momentů dějin lidstva, které jsou zhmotněny a uchovány v četných archeologických lokalitách a nálezech, historických stavbách, muzeích a sbírkách. To vše je současným konfliktem významně ohroženo. Národní muzeum se proto snaží formou zmíněné spolupráce o zachování co největšího množství unikátních artefaktů.

Národní muzeum současně otevřelo v Syrském národním muzeu v Damašku výstavu Hrady a zámky České republiky. Tato unikátní výstava prezentuje 37 nejzajímavějších hradů i jejich zřícenin a zámků z Čech a Moravy jako například hrad Křivoklát či Trosky nebo zámek Hluboká nad Vltavou. Po mnoha letech se jedná o první zahraniční výstavu v tomto centrálním syrském muzeu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

13:28 Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

Výstava fotografií Karla Čtveráčka připomíná v Poslanecké sněmovně pětatřicáté výročí sametové revol…