Národní památkový ústav: Horažďovice a Klatovy se ucházejí o titul Historické město roku 2021

22.01.2022 12:11 | Tisková zpráva

Do letošního ročníku soutěže o cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkový rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) se v Plzeňském kraji přihlásila města Horažďovice a Klatovy.

Národní památkový ústav: Horažďovice a Klatovy se ucházejí o titul Historické město roku 2021
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Krajský vítěz postoupí do celostátního kola a bude se ucházet o získání prestižního titulu Historické město roku a milion korun.

Městská památková zóna Horažďovice (přihláška ZDE) má rozlohu bezmála 40 ha a zahrnuje 38 nemovitých kulturních památek. Žádná z nich se nenachází v havarijním stavu. V roce 2021 zde byly v rámci Programu regenerace MPR a MPZ realizovány celkem tři obnovy historických objektů: dokončení obnovy krovu a krytiny na boční lodi a dokončení a osazení svodů na hlavní lodi kostela sv. Petra a Pavla, obnova krovu, statické zajištění štítu a oprava zdiva stodoly u čp. 57 v Podbranské ul. a oprava střechy a nátěr věže kostela sv. Jana Křtitele, včetně obnovy žaluziových výplní oken věže. Na území zóny proběhla za financování z jiných zdrojů řada dalších akcí obnovy, např. výplní okenních a vstupních otvorů objektu bývalého minoritského kláštera čp. 313 (dnes školské zařízení), fasády domu čp. 45, střešní krytiny budovy čp. 120, střešního pláště objektu čp. 628, výměna oken a oprava fasády domu čp. 280 a celková obnova domů čp. 279 a čp. 302. I nadále pokračují práce na obnově areálu zámku.

Díky vynikajícím výsledkům v programu regenerace v roce 2020 se Horažďovicím podařilo v minulém ročníku soutěže postoupit do celostátního kola.

Městská památková zóna Klatovy (přihláška ZDE) má rozlohu 34 ha a může se pyšnit 70 kulturními památkami. Ani zde nejsou žádné památky ohrožené zánikem.

V loňském roce se v rámci Programu podařilo připravit dvě obnovy: opravu fasád Vlastivědného muzea Dr. Hostaše čp. 1/IV. a nátěr oken objektu bývalé jezuitské koleje čp. 59/I. Za financování z jiných zdrojů pak bylo na území zóny přistoupeno např. k obnově fasád objektů čp. 3, 4/I., restaurování lustrů na radnici, nátěru oken vlastivědného muzea. Pokračovalo se také v budování nové expozice v kryptách pod kostelem Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignáce a úpravách kolem kaple sv. Anny na Hůrce.

Klatovy se přihlašují do soutěže pravidelně a obvykle také postupují do celostátního kola soutěže Přestože se jim dosud nepodařilo zvítězit, velký zasloužený úspěch si připsaly v roce 2019, kdy byly „nominovány na Cenu vedle vítěze”.

Zvítězit v celostátním kole se městu z Plzeňského kraje podařilo zatím jen jednou, a to v roce 2003, kdy titul Historické město roku získalo město Spálené Poříčí (okr. Plzeň-jih). Územní odborné pracoviště NPÚ v Plzni se podílelo na realizaci programu regenerace v celém regionu západních Čech, tj. v Plzeňském a Karlovarském kraji, až do roku 2006, kdy bylo zřízeno samostatné území pracoviště pro Karlovarský kraj v Lokti; od roku 2007 je jeho územním působištěm Plzeňský kraj. Přestože ten se může pyšnit velkým počtem památkově chráněných historických center měst (tři městské památkové rezervace a jednadvacet městských památkových zón), a mnoho z nich se kontinuálně účastní Programu regenerace, mimo Klatovy a Horažďovice byla do soutěže v posledních letech přihlášeno pouze několik z nich (o některých nominacích se můžete dočíst na našem webu v dřívějších zprávách – viz odkazy pod článkem). Od roku 2006 se do soutěže přihlásila města: Klatovy (2007, 2009-2020), Stříbro (2007-2010, 2012-2014), Horažďovice (2008, 2011, 2019, 2020), Kašperské Hory (2010), Sušice (2015, 2017). Snad se situace v příštích letech změní a o soutěž projeví zájem i další města, jejichž nominace by byla zajisté oprávněná.

O soutěži a programu regenerace

Soutěž je pořádána třemi institucemi – Ministerstvem kultury, Ministerstvem pro místní rozvoj a Svazem historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Cena soutěže Historické město roku za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byla poprvé udělena v roce 1995. Hodnocení probíhá ve dvou úrovních: v úrovni krajské (koordinované územními odbornými pracovišti Národního památkového ústavu) a celostátní. V krajských komisích i v komisi celostátní jsou vždy zastoupeni pověření představitelé všech tří zřizovatelů soutěže. Vítěz krajského kola obdrží finanční odměnu a pamětní list. V celostátním kole se následně rozhodne o hlavním vítězi, který se příslušný rok bude moci pyšnit titulem Historické město roku. Čeká jej zajímavá finanční odměna ve výši milion korun, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců. Vítěz celostátního kola je každoročně slavnostně vyhlášen v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Program regenerace MPR a MPZ je nástrojem Ministerstva kultury k podpoře obnovy památek nacházejících se v památkově plošně chráněných územích historických měst České republiky. Byl schválen vládou ČR v roce 1992 a jeho záměrem je napomoci záchraně a rozvoji nejcennějších částí našich historických měst. Předpokladem pro čerpání jeho podpory na obnovu historických objektů je finanční spoluúčast města a vlastníka památky.

Soutěž Historické město roku je pořádána za účelem ocenit nejlepší přípravu a realizaci v rámci Programu. Do soutěže o titul Historické město roku 2021 se přihlásilo 31 měst z celé České republiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

16:08 Nařízení vlády stanovuje lokality, kde je k výstavbě malých obnovitelných zdrojů energie nutné stavební povolení a souhlas Ministerstva obrany

Vláda schválila nařízení, kterým stanovila vymezená území Ministerstva obrany, ve kterých stavby pro…