Národní park České Švýcarsko má nově stanovená klidová území

07.03.2020 19:27 | Zprávy

Dnem 4. 3. 2020 nabyla účinnosti dvě opatření obecné povahy o stanovení klidových území Národního parku České Švýcarsko, vydaná Ministerstvem životního prostředí.

Národní park České Švýcarsko má nově stanovená klidová území
Foto: NP České Švýcarsko
Popisek: Národní park České Švýcarsko

Klidová území nahrazují dřívější první zóny národního parku, turisté se v nich mohou kvůli ochraně citlivých ekosystémů, rostlinných a živočišných druhů pohybovat pouze po vyhrazených stezkách, odlišně od zbývajících území parku, kde se lidé mohou pohybovat po všech cestách nebo třeba i volně lesem.

Klidová území byla v Národním parku České Švýcarsko vyhlášena v oblasti soutěsek Kamenice a dále podél hranice s Národním parkem Saské Švýcarsko v oblasti od Zadní Doubice po Hřensko, kde navazují na svou německou obdobu zvanou Kernzone, tedy jádrové území.

Síť značených turistických cest zůstala stanovením klidových území nedotčena, včetně stávajících možností přechodu z Národního parku České Švýcarsko do Národního parku Saské Švýcarsko. Klidová území Národního parku České Švýcarsko jsou poměrně malá, představují pouhých zhruba 16 procent jeho rozlohy. Tím spíše jsou pro ochranu zdejší přírody nepostradatelná, neboť biotopy v nich obsažené představují útočiště pro druhy citlivé na nadměrný pohyb návštěvníků.

mapa

V následujících týdnech strážci přírody postupně odstraní označení někdejších I. zón národního parku a provedou vyznačení současných klidových území. Způsob označení hranic klidových území v terénu bude obdobný jako u někdejších prvních zón, budou vyznačeny pomocí sloupků se zelenou tabulkou s bílým nápisem "klidové území národního parku", v lesních porostech na hranici upozorní dva vodorovné červené pruhy na kmenech stromů.

Opatření obecné povahy včetně mapových příloh ke stažení ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…