V pátek 1. června mohou během letošní muzejní noci na Kačině návštěvníci opět zažít zámek jinak než obvykle. Bohatý program je situován nejen do interiérů zámku, ale i do přilehlého parku. Výjimečnou atmosféru empírové stavby umocní dvě videomappingové projekce v Chotkovské knihovně a audiovizuální oživení zámeckého divadla a kaple studenty Ateliéru Time-Based Media z Katedry elektronického obrazu Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Už od 19 hodin si mohou rodiče s dětmi v zámeckém parku vyzkoušet „cestu za pokladem“. Překvapení najdou u zámecké bylinkové zahrádky, kde na ně bude čekat i kačinský zahradník, který jim ukáže skvosty zámeckého skleníku. Současně budou probíhat klasické prohlídky interiérů, sklepení zámku bude obohaceno o živou zámeckou kuchyni – ukázku Jak se žilo v podzámčí. Zhlédnout můžete i nové výstavy – Hlasy přírody, Osobnosti v zemědělství či Království včel. Ve 20 hodin představí na nádvoří zámku své barokní pásmo Svůj širák odhazuji v dál divadelní skupina Mrsťa Prsťa. „Uvolněná atmosféra muzejní noci je pro nás kulisou, která umožňuje rozehrát pro návštěvníky představení, jejichž inspirací je architektura a dějiny zámku i příběhy jeho obyvatel. Večerní Kačina a přilehlý park v sobě skrývají neobyčejné kouzlo,“ zve všechny zájemce ředitel Národního zemědělského muzea Pavel Douša.
Hlavním bodem kačinského pátečního programu však budou videomappingy s názvy Expedice a Scale v zámecké knihovně, které budou probíhat od 21 do 24 hodin.
„Knihy uložené v horním patře ochozu knihovny na Kačině vyprávějí cestopisné příběhy, které objevují pro své čtenáře neznámé světy. Cesta za poznáním je nejvlastnější esencí každé knihovny, každá z knih je světem, který nabízí nové obzory. Cestopis znamená expedici nejen do nitra Země, ale i do nekonečna vesmíru, propastí i výšin lidského myšlení a vědění. Kupole knihovny symbolizuje polokouli světa, povrch planety, klenbu, i formát ideálního geometrického tělesa,“ říká Pavel Mrkus, autor videoprojekce Expedice a děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Druhé audiovizuální dílo nazvané Scale pracuje s mikro a makro měřítky a jeho autory jsou František Pecháček (koncepce videoprojekce) a Ondřej Mikula alias Aid Kid (zvuk) z projektu Black/Division. Co se děje tam, kam ani ten nejlepší teleskop nevidí? Jaká je podoba nejmenší částice? Tyto otázky a jiné budou základním kamenem pro abstraktní ztvárnění těchto jevů.
Vstup na videomapping je 50 Kč, do zámeckých expozic, bylinkové zahrádky a skleníku je vstupné zdarma.
Pavel Mrkus je vizuální umělec, který svá díla vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Na přelomu tisíciletí dlouhodobě působil jako pedagog v japonské Toyamě.
František Pecháček působí v oblasti digitálních médií a má za sebou víc než 20 realizací videoprojekcí pro činoherní a operní inscenace. Spolupracoval s řadou předních českých divadelních scén. V roce 2014 získal na festivalu videomappingu Maska cenu za nejlepší videomapping a v roce 2013 se stal grafikem roku v kategorii video.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva