Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích

10.07.2020 15:13 | Zprávy

Rekonstrukce valtického muzea vinařství, zahradnictví a krajiny získala v soutěži Gloria musaealis nominaci na ocenění Počin roku.

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích
Foto: nzm.cz
Popisek: Národní zemědělské muzeum - logo

Národní zemědělské muzeum získalo nominaci v soutěži Gloria musaealis za rekonstrukci pobočky ve Valticích. Rozsáhlá rekonstrukce valtického muzea, jejímž výsledkem je nejen vyšší komfort pro návštěvníky a sbírkové předměty, ale i nové expozice, byla nominována na prestižní muzejní ocenění v kategorii Počin roku 2019 v konkurenci dalších sedmnácti nominací.

Rekonstrukce Národního zemědělského muzea Valtice v roce 2019 přinesla nové prostory i moderní expozice. V rámci projektu financovaného z evropských fondů vznikly tři nové expozice – Národní expozice vinařství, Tajemný život v půdě a v novém podání také Krajina Lednicko-valtického areálu. Modernizace areálu přinesla i lepší podmínky pro uložení sbírkových předmětů i práci kurátorů. Tři nové expozice, nově přístupné prostory v podkroví muzea, lepší přístup pro návštěvníky s omezenou mobilitou a také zlepšení podmínek pro ukládání sbírkových předmětů. Rekonstrukce naší valtické pobočky byla skutečně rozsáhlá, ale věříme, že výsledek stojí za to. Nové expozice jsou tvořeny tak, aby pracovaly s emocemi a smysly návštěvníků. Při jejich tvorbě byly použity principy zážitkové pedagogiky, což ocení zejména rodiny s dětmi a školní výpravy. „Nominace na ocenění v kategorii Počin roku je výsledkem několikaleté snahy všech pracovníků muzea o zlepšení služeb a nabídky našeho muzea. Snahy důstojně prezentovat rozsáhlé muzejní sbírky a hlavně zábavnou formou přiblížit návštěvníkům jednotlivé zemědělské obory. Právě nyní v turistické sezoně mají všichni zájemci jedinečnou příležitost, aby si k nám do muzea přišli pro takový zážitek a zkontrolovali, jestli porota soutěže pracovala dobře,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Národní expozice vinařství je rozdělena do čtyř částí, které jsou věnovány historii vinařství, vinohradnictví, sklepnímu hospodářství a degustaci vína. Všechny části obsahují řadu interaktivních prvků, návštěvníci zde mohou poznávat typy vůní charakteristické pro jednotlivé odrůdy vín, vyzkoušet si kvíz s vinařskou tematikou nebo zhlédnout film o sklepním hospodářství, který je tvořen holoprojekcí. Krajina Lednicko-valtického areálu je inovovanou expozicí, návštěvníci se nově seznámí se základními biotopy – rybníkem, lesem, polem, loukou, mokřadem a sadem. Součástí je také 3D mapa s nejdůležitějšími architektonickými památkami, které se v této jedinečné oblasti nacházejí a jsou spjaty se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. Mimo to se tam návštěvníci mohou těšit na velkoobjemová akvária s tuzemskými rybami, 3D dalekohled ukazující přírodu této lokality, kinestetickou lávku navozující iluzi chůze v mokřadu nebo na interaktivní herbář se zábavným poznáváním dřevin.

Ve sklepních prostorech muzea vznikla nová expozice Tajemný život v půdě, která je věnována především dětem. Mohou se tam seznámit s půdním edafonem (organismy, které žijí v půdě), typy půd a mimo jiné také s negativními důsledky lidské činnosti pro půdu a vodu. Čeká je tu model vodní a větrné eroze nebo průchod tunelem, ukazujícím bohatý život v půdě.

Modernizací areálu muzeum výrazně zlepšilo podmínky pro uchovávání sbírkových předmětů ve svých depozitářích. Zastaralý úložný systém byl nahrazen novými posuvnými prachotěsnými regály. Rekonstrukcí prošla i střecha budovy a podkroví, kde v dosud nepřístupných půdních prostorách vznikla malá expozice zemědělských nástrojů, jako jsou postřikovače, plečky, rádla. Muzeum získalo novou pavlač ve dvorní části druhého nadzemního podlaží, která bude sloužit ke krátkodobým sezónním výstavám. Součástí modernizace bylo rovněž zpřístupnění expozic pro návštěvníky s omezenou mobilitou, k lepšímu komfortu přispělo také vybudování výtahu.

Projekt Modernizace areálu a zefektivnění správy podsbírek Národního zemědělského muzea Valtice byl financován z programu Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Evropské unie a Ministerstvem zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis již osmnáctým rokem upozorňuje na špičkové výkony muzejních institucí. Muzejní počin roku: soutěžním projektem může být jakákoli aktivita muzea, jejímž výsledkem je významné a dlouhodobé zkvalitnění sbírkotvorné činnosti, péče o sbírky, či služeb poskytovaných veřejnosti. Jedná se např. o vývoj nové technologie péče o sbírky případně její ověření v praxi; zvláště významné obohacení sbírek; záchrana lokality významné pro ochranu přírody a krajiny nebo pro ochranu kulturního dědictví, případně umožnění jejího využívání veřejností.

Slavnostní předávání Cen Gloria musaealis za rok 2019 proběhne v úterý 6. října 2020 od 14 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

22:31 HZS ČR: Sloučení vzdělávacích institucí hasičů pod SOŠ PO a VOŠ PO

Na základě rozhodnutí Generálního ředitele HZS ČR genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA došlo od …