Do řeky Dyje v Pohansku putovaly malé plůdky jeseterů malých, které se vylíhly ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni. Vlastní vysazení ryb zajistil vedoucího projektu „Life Sterlet“ DI Thomas Friedrich z Univerzity přírodních zdrojů a věd ve Vídni společně s dětmi ze základní školy v Lanžhotě. „Tato zvláštní starobylá ryba s protáhlým tělem dosahuje pohlavní dospělosti již okolo čtvrtého roku života, což je velmi dobrý předpoklad k tomu, abychom již v době trvání projektu docílili založení populace dospělých jedinců, která se dokáže sama reproduktovat“, říká generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Do návratu chráněného druhu správce toku investuje celkem 18 000 Eur.
Povodí Moravy se v roce 2016 připojilo k projektu „LIFE Sterlet“, který odstartoval v září ve Vídni a jehož výsledkem má být obnovení populace jesetera v oblastech Wachau, na dolním toku Dunaje (od Vídně až po Gabčíkovo) a na řece Moravě. Kromě Povodí Moravy, s.p. je v projektu zapojena také Univerzita přírodních zdrojů a věd ve Vídni, Institut hydrobiologie a managementu vodních ekosystémů, město Vídeň a Institut zoologie Slovenské akademie věd. Akci koordinuje Institut hydrobiologie a managementu vodních ekosystémů Univerzity přírodních zdrojů a věd ve Vídni.
Jeseter malý (Acipenser ruthenus) představuje jeden z vývojově nejstarších druhů ryb objevujících se v Česku a je nejmenším ze šesti druhů jesetera v Dunaji. Nachází se na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody IUCN a je chráněný Washingtonskou úmluvou o ochraně druhů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva