Krajský soud v napadeném rozsudku vyslovil právní názor, že vysokoškolský diplom není osvědčením, ale dokladem, který nelze zrušit. Pro případ možnosti zrušení uvedl, že k němu nebyly splněny zákonné podmínky, protože studium bylo ukončeno zákonem předepsaným způsobem a ke zrušení diplomu by mohlo dojít jen v případě zneplatnění závěrečné zkoušky včetně obhajoby diplomové práce.
Nejvyšší správní soud kasační stížnost univerzity zamítl, ovšem s právní argumentací krajského soudu se ztotožnil pouze částečně. Předně dospěl k závěru, že vysokoškolský diplom má povahu osvědčení, jehož vydáním vysoká škola úředně potvrzuje skutečnost, že osoba, které je diplom vydán, absolvovala konkrétní studijní program a získala příslušný akademický titul. Diplom proto lze zrušit postupem podle správního řádu. Předpokladem pro jeho zrušení ovšem je, že byl vydán v rozporu s vysokoškolským či jiným zákonem, tedy za situace, kdy nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. Podle soudců Nejvyššího správního soudu neexistence podmínek pro vydání diplomu v daném případě prokázána nebyla. Soud proto akceptoval rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a již se nezabýval žalobcem namítanou dobrou vírou či otázkou proporcionality zásahu ve vztahu k době, která uplynula mezi vydáním a zrušením diplomu.
Informace k rozsudku sp.zn. 2 As 170/2015 ze dne 9. června 2016. Celý rozsudek naleznete zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva