Nemocnice Pardubického kraje: Pod lešením už se skrývá moderní pavilon urgentní péče

01.07.2021 11:48 | Zprávy

Od zahájení druhé etapy výstavby centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici uplynul zhruba rok. V současné době je již skrze lešení vidět moderní pavilon, který se stane centrem zdejší nemocnice. O tom, že se výstavba zdárně přibližuje ke svému cíli, svědčí i fakt, že z útrob budovy zmizela její dosavadní dominanta – stavební jeřáb.

Nemocnice Pardubického kraje: Pod lešením už se skrývá moderní pavilon urgentní péče
Foto: nempk.cz
Popisek: Krajská nemocnice Pardubice

Ačkoli počáteční fázi stavby, která začala v létě roku 2019, provázely potíže s výskytem spodní vody, stavbaři se s nimi bez větších potíží vypořádali a nyní již více než rok pokračují v druhé etapě. „Momentálně se v budoucím centrálním urgentním příjmu dokončují rozvody vody, elektřiny, topení a medicinálních plynů,“ říká k aktuálnímu stavu Jaroslav Junek z provozně-technického úseku Nemocnice Pardubického kraje, který má za nemocnici projekt výstavby na starosti, a pokračuje: „Dodělávají se také sádrokartony, omítky a schodiště, dále se vylévají podlahy a montují výtahy.“ Novou budovu urgentního příjmu již propojuje se stávajícími objekty nový krček.

Čilý ruch vládne také na lešení, které obepíná novou budovu. „Namontováno je již více jak 40 % z celkové plochy prosklené fasády,“ přiblížil dění na stavbě Jaroslav Masopust, project manager generálního dodavatele stavby společnosti VCES a.s. „Uvnitř budovy kompletujeme strojovnu vzduchotechniky, kotelnu, rozvodnu a úpravnu vody,“ doplnil Masopust.

Z vnitřku budovy v pondělí také zmizel po deseti měsících intenzivní práce věžový jeřáb, kolem kterého za poslední měsíce stavba vyrostla. „Vysvobodit“ ho přijel jeden z největších mobilních jeřábů v České republice. Z objektu centrálního příjmu s třemi nadzemními a jedním podzemním podlažím byl věžový jeřáb během osmi hodin po částech vytažen a odvezen na čtyřech kamionech. Pro zvedání břemen do výšky teď budou na stavbě sloužit už jen klasické mobilní jeřáby. Uvolněná šachta se využije pro svedení rozvodů vzduchotechniky.

Co bude v novém pavilonu?

Stavba bude sloužit pacientům ze spádové oblasti Orlickoústecka, Litomyšlska a Svitavska, tedy pro zhruba 200 tisíc obyvatel tohoto regionu. V prvním nadzemní podlaží se budou nacházet vyšetřovny nebo zákrokový sálek, ale především nízkoprahový a vysokoprahový příjem. Druhý jmenovaný se využívá pro pacienty, které do nemocnice dopraví zdravotnická záchranná služba.

V dalších dvou nadzemních podlažích budou umístěny lůžkové části ARO a JIP. Obě oddělení navazují nově budovaným proskleným spojovacím krčkem na stávající budovu B, kde jsou operační sály. Druhé podlaží obsadí oddělení ARO. Kromě lůžek s přístrojovou podporou, kterou zdejší pacienti ke své léčbě potřebují, se zde bude některým pacientům poskytovat také pooperační péče.

Poslední patro nového urgentu poslouží jako multioborová jednotka intenzivní péče. „Jednotky intenzivní péče jsou více přizpůsobeny pacientům, kteří nepotřebují podporu ventilačních přístrojů, přestože jsou závažně nemocní. Skladba takzvaných jipek se zpravidla liší charakterem onemocnění. Na jednotkách intenzivní péče tak leží pacienti s arytmiemi, srdečním selháním či otravami, ale také s plicní embolií, krvácením do zažívacího traktu nebo s jinými krvácivými komplikacemi například u tlustého střeva… Moderní medicína však některé zažité postupy mění a v novém pavilonu by měl vzniknout společný lůžkový fond pro více oborů,“ vysvětluje Vratislav Dědek, kardiolog a náměstek léčebné péče v Orlickoústecké nemocnici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…