Nemocnice Pardubického kraje: Ze studentů se na hodinu stali starci

28.05.2018 11:39 | Zprávy

Ztrácíte někdy trpělivost při čekání na seniora, který přechází pomalým krokem silnici, zabere mu dlouhé desítky vteřin, než vystoupí z autobusu nebo vás zdržuje u pokladny v supermarketu? Jen těžko si lze představit, jaké má člověk v sedmdesáti, osmdesáti letech pohybové schopnosti a kolik úsilí musí vynaložit, aby zvládl běžné činnosti.

Nemocnice Pardubického kraje: Ze studentů se na hodinu stali starci
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Pardubická nemocnice

Proto jsme nechali studenty svitavské střední zdravotnické školy, aby si prostřednictvím speciálního „oblečku stáří“ vyzkoušeli, jaké to je být seniorem, a lépe porozuměli potřebám pacientů, o které budou později v nemocnicích pečovat.

„Připravili jsme školení s využitím zážitkové metody, která podporuje rozvoj osobních dispozic studentů i zdravotníků z přímé zkušenosti, což posiluje jejich schopnost empatie k pacientům. V rámci programu Přátelská nemocnice jsme zorganizovali několik vzdělávacích akcí, které jsou vždy ušity na míru dané cílové skupině,“ uvedla Markéta Nemšovská, vedoucí oddělení řízení kvality Nemocnice Pardubického kraje a zároveň manažerka programu Přátelská nemocnice. Právě cílem programu Přátelská nemocnice, pod který spadají aktivity směřující ke zlepšení firemní kultury, vzájemné slušnosti a vnitřního prostředí nemocnic pro pacienty i zdravotníky, je podpora vzájemného pochopení mezi pečujícím personálem a pacienty ve všech krajských nemocnicích.

Vzhledem k demografickému vývoji obyvatelstva je nutné seznamovat mladé lidi se stářím a tím, co s sebou přináší. Ani studenti zdravotnických oborů, kteří přicházejí do nemocnic na praxi, často nemají o péči o seniora reálné představy. Roli školitelky studentů SZŠ Svitavy se tak ujala Marcela Marková, zdravotní sestra se specializovanou způsobilostí v oboru geriatrie a gerontologie, která pracuje v léčebně dlouhodobě nemocných ve Svitavské nemocnici. Školením, které zahrnovalo krátkou teoretickou přednášku a praktickou část s nácvikem různých běžných činností ve speciálním oblečku omezujícím pohyb a orientaci, postupně prošly během dubna a května třídy 2. a 3. ročníků zdravotnických asistentů, masérů a večerních studentů. „Je to takřka jediný způsob, jak si mladý člověk může na vlastní kůži vyzkoušet roli seniora a náročnost běžných denních aktivit pro člověka s omezenou pohyblivostí a sílou,“ vysvětlila Marcela Marková.

Studenti si v „oblečku stáří“ měli možnost vyzkoušet například oblékání, krmení, podpis informovaného souhlasu, otáčení se na lůžku, posazení se s pomocí žebříku, zvedání spadlého předmětu ze země a další běžné činnosti, se kterými se pacienti v nemocnicích musejí každý den vypořádat. Obleček zahrnuje páteřní díl a speciální ortézy na klouby, které omezují rozsah pohybu, závaží na nohou a rukou simuluje snížení svalové síly. Ucpávky uší a speciální brýle na očích zase zajišťují zhoršení smyslů. V této formě bylo školení studentů v rámci programu Přátelská nemocnice uspořádáno poprvé, iniciativa k jeho realizaci vzešla přímo od ředitele školy Radima Dřímala. Marcela Marková přibližuje přínos svého setkání se studenty: „Děti představu o tom, co obnáší stáří, opravdu nemají. V dnešní době už nebydlí s prarodiči v jednom domě, jako tomu bývalo dříve, a nevidí každý den, s čím se potýkají. Proto si to vyzkoušely v našem oblečku, díky kterému vidí, že nevidí, slyší, že neslyší, a jejich pohyb není takový, jako jsou zvyklí. Nelze v něm úplně narovnat záda, skrčit a narovnat nohy, horší je i drobná motorika, protože součástí jsou speciální rukavičky na rukou a omezovače pohybu prstů. Vzít si tabletu, napít se z hrníčku, chytnout lžičku nebo sníst jogurt je pro ně hrozný problém, někteří to ani úplně nedokážou. To vše pomůže dětem k větší empatii a vcítění se do potřeb pacientů.“

Díky této zkušenosti budou studenti Střední zdravotnické školy Svitavy, kteří budou pracovat v nemocnici, a to ať už v rámci své odborné praxe, nebo jako její zaměstnanci, vědět, že na pacienta ve vyšším věku nemohou spěchat, a přestože vynakládá veškeré své úsilí, trvá někdy delší dobu, než se otočí, posadí nebo obleče. „Je potřeba pacientům při těchto činnostech i pomáhat, důležité je pochopit, že pacient není neochotný spolupracovat, ale zkrátka je daný úkon nad jeho možnosti. Děti byly někdy i dost překvapené, jak musí být život ve stáří náročný a byly i úžasné v tom, s jakým zájmem si mezi sebou pomáhaly,“ uvedla školitelka Marcela Marková a dodala, že důležitou roli při přípravě budoucích zdravotníků hraje škola a vyučující, kteří dokážou žáky nejen připravit na budoucí povolání, ale také je nadchnout: „Ráda bych zvláště poděkovala paní učitelce Belejčákové za vstřícnost a výbornou spolupráci během školení, díky kterému měly děti jedinečnou možnost si vyzkoušet, jaké je to být starý“.

A co nejvíce zaujalo samotné studenty? „Překvapilo mě, že stát se na chvíli starým člověkem není vůbec lehké. Je to zajímavé a určitě bych to doporučila všem mladým lidem,“ uvedla jedna ze studentek a její spolužačka hned doplnila: „Budeme mít větší trpělivost, protože jsme viděli, jak obtížné to může být.“

Projekt Zážitkové vzdělávání zdravotníků aneb škola hrou
Školení pro zdravotníky i studenty vzniklo v rámci projektu Rozvoj lidských zdrojů Svitavské nemocnice formou odborného vzdělávání nelékařského personálu spolufinancovaného EU z Evropského sociální fondu a ze státního rozpočtu ČR. V roce 2013 byly do Svitavské nemocnice pořízeny dva oblečky stáří a bylo proškoleno 60 zaměstnanců nemocnice v rámci čtyřhodinového školení. Každý z nich měl možnost si pohyb v oblečku vyzkoušet a lépe tak pochopit potřeby starších pacientů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

22:03 Úřad vlády: V poslední den otevřených dveří navštívilo Lichtenštejnský palác přes tisíc zájemců

U příležitosti státního svátku 17. listopadu uspořádal Úřad vlády v Lichtenštejnském paláci poslední…