Nemocnice Písek zavedla novou metodu vyšetření uzlin u žen s nádorem prsu

27.09.2019 10:02 | Zprávy

Jako jediní v Jihočeském kraji a třetí v celé České republice provádí v písecké nemocnici zákrok, který je součástí léčby rakoviny prsu - vyšetření a odstranění sentinelových uzlin prostřednictvím feromagnetické látky. V Písku tento zákrok provádějí od letošního července.

Nemocnice Písek zavedla novou metodu vyšetření uzlin u žen s nádorem prsu
Foto: Písecká nemocnice
Popisek: Písecká nemocnice

Chirurgické oddělení Nemocnice Písek, a. s., provede ročně zhruba 100 operací zhoubných nádorů prsu, dalších přibližně 50 se týká nezhoubných onemocnění. Výkon se skládá ze dvou částí: odstranění zhoubného nádoru v prsu a dále odstranění uzlin, v nichž mohou být také rakovinné buňky. „V minulosti se při zhoubném nádoru odstraňovaly všechny uzliny z podpaždí. Některé ženy měly po jejich odstranění dlouhodobé, až několikaleté komplikace ve smyslu otoků horní končetiny. Tyto otoky jsou nepříjemné a zhoršují kvalitu života, zejména pokud se vyskytují na dominantní končetině,“ uvedla MUDr. Marta Horáková, primářka Chirurgického oddělení Nemocnice Písek, a. s.

Už několik let se proto běžně provádí tzv. detekce sentinelové uzliny (neboli strážní uzliny). Výkon spočívá v odstranění první uzliny na začátku podpaždí, nejblíže nádoru, a jeho následném vyšetření během samotné operace, kdy se do dvaceti minut stanoví, zda je uzlina postižena rakovinou. Pokud neobsahuje nádorové buňky, ostatní uzliny se ponechávají a žena je ušetřena zmíněných komplikací. „Označení první uzliny se může provádět barvou, což není příliš přesné, nebo radioaktivní látkou, která je dostupná jen na odděleních nukleární medicíny. Ani tento zákrok ale není pro pacientky příliš komfortní, protože se musejí nechat den před operací odvézt sanitou do jiného zdravotního zařízení, kde je uzlina den předem označena radionuklidem. Po návratu se musí operovat hned ráno další den, než radioaktivita vyprchá,“ upřesnila primářka Horáková.

Písecká nemocnice nyní jako 3. v ČR a jediná v jižních Čechách používá ke značení strážní uzliny feromagnetickou látku bez potřeby nukleární medicíny. Pacientku díky tomu vyšetří i odoperují na jednom pracovišti, v Písku, nemusí nikam cestovat. Signál z uzliny lze navíc detekovat dalších sedm dnů, operace první den není nezbytná.

„V oblasti léčby nádoru prsu jdeme s dobou. Je to jedna z hlavních náplní nejen našeho chirurgického pracoviště, ale celé nemocnice, která jako jediné krajské lůžkové zařízení disponuje skríningovém mamografem. Všechny pacientky s nádorem prsu řeší tým, v němž jsou zastoupeni onkolog, radiolog, chirurg a případně další specialista. Ke každé pacientce přistupujeme individuálně a ještě před započetím léčby se dohodneme na optimálním postupu. Úzce spolupracujeme s Ústavem péče o matku a dítě, kde se provádí stovky operací tohoto typu ročně a je největším republikovým centrem pro léčbu nádoru prsu,“ doplnila primářka písecké nemocnice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Dokumenty, které psaly dějiny Československa, získaly prestižní status kulturní památky

10:17 Poslanecká sněmovna: Dokumenty, které psaly dějiny Československa, získaly prestižní status kulturní památky

Poselství, ústavy, nebo zákon o zániku Československa jsou mezi pěticí historicky významných dokumen…