Poslanecká sněmovna: Dokumenty, které psaly dějiny Československa, získaly prestižní status kulturní památky

04.12.2024 10:17 | Tisková zpráva

Poselství, ústavy, nebo zákon o zániku Československa jsou mezi pěticí historicky významných dokumentů, o něž se právě rozšířil seznam archivních kulturních památek České republiky.

Poslanecká sněmovna: Dokumenty, které psaly dějiny Československa, získaly prestižní status kulturní památky
Foto: psp.cz
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Historická výpověď

Mezi nové archivní kulturní památky, mapující milníky československé historie od vzniku republiky až po její zánik, patří tzv. Orlandova adresa, významný dokument týkající se zahraničněpolitického uznání Československé republiky v roce 1918, soubor dokumentů ke vzniku ústavní listiny Československé republiky přijaté v roce 1920, Ústavní zákon o vzniku československé federace z roku 1968, dále Listina základních práv a svobod z roku 1991 a také zákon o zániku ČSFR z roku 1992.

Všechny dokumenty jsou významnou národní historickou památkou a zároveň mají přesah jako výpověď o politickém a společenském vývoji nejen na našem území.

Svědectví o změnách

Například zákon o zániku Československé federativní republiky (ČSFR), přijatý 25. listopadu 1992, význačně zapůsobil na identitu a sebeurčení obou národů a symbolizuje konec jedné historické éry a začátek nové, která ovlivnila život celé generace Čechů a Slováků.

„Tento zákon je důležitým pramenem pro pochopení transformace postkomunistických společností ve střední Evropě směrem k demokratickým státům a svědectvím o politických změnách, které měly zásadní vliv na celý region,“ říká vedoucí Archivu Poslanecké sněmovny Petr Dvořáček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Počet firem využívajících daňovou podporu výzkumu a vývoje nadále klesá

11:14 ČSÚ: Počet firem využívajících daňovou podporu výzkumu a vývoje nadále klesá

Za rok 2023 využilo v Česku daňový odpočet na výzkum a vývoj 731 soukromých podniků, což byl nejnižš…