Historická výpověď
Mezi nové archivní kulturní památky, mapující milníky československé historie od vzniku republiky až po její zánik, patří tzv. Orlandova adresa, významný dokument týkající se zahraničněpolitického uznání Československé republiky v roce 1918, soubor dokumentů ke vzniku ústavní listiny Československé republiky přijaté v roce 1920, Ústavní zákon o vzniku československé federace z roku 1968, dále Listina základních práv a svobod z roku 1991 a také zákon o zániku ČSFR z roku 1992.
Všechny dokumenty jsou významnou národní historickou památkou a zároveň mají přesah jako výpověď o politickém a společenském vývoji nejen na našem území.
Svědectví o změnách
Například zákon o zániku Československé federativní republiky (ČSFR), přijatý 25. listopadu 1992, význačně zapůsobil na identitu a sebeurčení obou národů a symbolizuje konec jedné historické éry a začátek nové, která ovlivnila život celé generace Čechů a Slováků.
„Tento zákon je důležitým pramenem pro pochopení transformace postkomunistických společností ve střední Evropě směrem k demokratickým státům a svědectvím o politických změnách, které měly zásadní vliv na celý region,“ říká vedoucí Archivu Poslanecké sněmovny Petr Dvořáček.
Zvláštní ochrana
„Tyto archiválie, které spravuje Archiv Poslanecké sněmovny, nyní získaly statut, který je udělován pouze těm dokumentům, které měly zásadní vliv na dějiny společnosti,“ doplňuje Petr Dvořáček s tím, že zařazením do této kategorie je zajištěna jejich trvalá ochrana a podpora pro jejich veřejnou propagaci.
O prohlášení dokumentů za archivní kulturní památky rozhodlo 18. listopadu Ministerstvo vnitra jako gestor archivnictví v Česku na základě návrhu Archivu Poslanecké sněmovny, přičemž přihlédlo k doporučení odborné komise.
Historie na dosah
O zařazení dokumentů na prestižní seznam archivních kulturních památek usiloval Archiv Poslanecké sněmovny dlouhodobě s cílem zdůraznit význam těchto archiválií nejen pro odbornou komunitu, ale pro širokou veřejnost.
„Tyto kulturní památky jsou jedinečným svědectvím o vývoji naší společnosti ve 20. století a o tom, jak se úspěšně vypořádávala s mnohdy komplikovanými dějinnými událostmi,“ dodává Petr Dvořáček.
Poslanecká sněmovna přináší informace o všech pěti archiváliích včetně jejich fotografií ve fotogalerii této zprávy. Detailní popisy a další fotografie jsou k dispozici ve zprávě Archivu Poslanecké sněmovny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva