Nezávislé měření: GSK zajišťuje největší dostupnost svých léčiv na světě

29.11.2014 15:00 | Zprávy

Farmaceutická společnost GSK letos již počtvrté v řadě vyhrála v měření nezávislé neziskové organizace Access to Medicine Foundation. Ta každé dva roky pomocí svého indexu Přístupu k lékům (Access to Medicine Index) hodnotí aktivity jednotlivých farmaceutických firem, které mají za cíl zvýšit dostupnost léčiv i v těch nejchudších zemích světa.

Nezávislé měření: GSK zajišťuje největší dostupnost svých léčiv na světě
Foto: red
Popisek: GlaxoSmithKline

Především v nich je totiž přístup k lékům nejvíce problematický, ať už kvůli nízkým příjmům jejich obyvatel, nebo úrovni zdejších zdravotnických systémů. Do vyhodnocení jsou zahrnuty jak země Afriky, Asie, Latinské Ameriky nebo Středního východu, tak i některé státy v Evropě.

Index Přístupu k lékům pomocí důvěryhodného a nezávislého sledování hodnotí úsilí TOP 20 farmaceutických firem na světě zvýšit dostupnost léčiv v celkem sedmi kategoriích. GSK se přitom na prvním místě umístila již počtvrté za sebou od roku 2008, kdy toto hodnocení proběhlo poprvé. Vděčí za to mimo jiné vítězství v klíčových oblastech, jako jsou výzkum a vývoj nových léků nebo zavádění a řízení systémů, které zvyšují přístup k lékům.

„Snažíme se rozšířit dostupnost našich léčiv pro všechny, kdo je potřebují, bez ohledu na to, kde tito lidé žijí nebo jaké mají, vzhledem k danému regionu, finanční možnosti. Nejde přitom jen o stanovení příznivějších cen našich léků pro nejchudší země, ale i o investice do zlepšení a posílení zdejších zdravotnických systémů,“ říká generální ředitelka společnosti GSK ČR Monika Horníková a dodává: „To si samozřejmě vyžádalo velmi pečlivě naplánované zásadní změny v našem obchodním modelu, které proběhly v minulých sedmi letech. Odlišný přístup ve strategii na trzích nejrozvinutějších zemí v porovnání s těmi nejchudšími nám umožňuje zlepšit přístup k našim lékům a vakcínám a současně zajistit návratnost investic, které potřebujeme k udržení našeho podnikání a budoucího vývoje nových důležitých přípravků.“

Index organizace Access to Medicine Foundation zkoumá aktivity předních farmaceutických firem ve 106 nejchudších zemích světa (dle klasifikace Světové banky). Právě v nich mají pacienti nejvíce ztížený přístup k lékům i lékařské péči obecně. Například na Subsaharskou Afriku připadá až 24 % celosvětových medicínských potřeb, najdeme zde však pouhá 3 % zdravotnických pracovníků a 1 % investic do zdravotnictví.

Obchodní strategie ušité na míru dané zemi dle potřeb lokálních vlád ale GSK prosazuje i na trzích vyspělých regionů. Například v Itálii je aplikován speciální režim urychleného vstupu některých nových inovativních léčiv na trh.

V rámci pětiletého partnerství s organizací Save the Children, které má v uvedeném období zachránit až milion dětských životů, zase GSK vyvíjí takzvané child-friendly produkty, tedy přípravky „přátelské“ k dětem. Příkladem může být také nový způsob použití látky chlorhexidin – antiseptika, které lze nalézt například v ústní vodě Corsodyl  a které se používá pro dezinfekci pupeční šňůry k prevenci možných infekcí u kojenců.

Stupnice indexu Přístup k lékům 2014/Access to medicines 2014 (maximální skóre je 5 bodů)

Firma

Skóre

1 GSK

3,29

2 Novo Nordisk A/S

3,01

3 Johnson & Johnson

2,84

4 Novartis AG

2,84

5 Gilead Sciences Inc.

2,81

6 Merck KGaA

2,77

7 Merck & Co. Inc.

2,64

8 Sanofi

2,57

9 AbbVie Inc.

2,56

10 Bayer AG

2,51

11 Eisai Co. Ltd.

2,47

12 Roche Holding AG

2,3

13 Bristol-Myers Squibb Co.

2,23

14 Boehringer Ingelheim GmbH

2,08

15 AstraZeneca plc

1,94

16 Pfizer Inc.

1,93

17 Eli Lilly & Co.

1,73

18 Astellas Pharma Inc.

1,56

19 Daiichi Sankyo Co. Ltd.

1,5

20 Takeda Pharmaceutical Co. Ltd.

1,45

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vyjádření skupiny ČEZ k předběžnému opatření ÚOHS

16:14 ČEZ: Vyjádření skupiny ČEZ k předběžnému opatření ÚOHS

Společnost EDU II bere na vědomí postup Úřadu ve správním řízení a uvědomuje si, že vzhledem ke komp…