Ročenku standardně tvoří pět hlavních tabulkových částí. První tři tabulkové části (kapitoly 8-10) popisují kolik důchodů, jakého druhu v jaké kombinaci bylo v roce 2017 v ČR vypláceno, dále kolik důchodů a v jakém členění bylo v loňském roce nově přiznáno a také kolik důchodových dávek a z jakých důvodů přestalo být loni vypláceno. Zbývající dvě tabulkové části (kapitoly 11 a 12) se zaměřují na invalidní důchody, které přinášejí informace nejen o přiznaných a vyplácených invalidních důchodech, ale také o příčinách invalidity.
V ročence lze nalézt také některé zajímavé informace ilustrující zvyšování kvality života a zdravotní péče v ČR, které se promítají také do oblasti důchodů. Zatímco ještě v roce 1970 starobní důchodce pobíral důchod v průměru 11 let, v roce 2000 to bylo již téměř 20 let a v roce 2017 pak více než 24 let. Nadále trvá rozdíl mezi muži a ženami: muži v loňském roce pobírali starobní důchod něco přes 19 let, ženy se přiblížily hranici 28 let.
Aktuální statistická ročenka je také jedním ze zdrojů pro tvorbu důchodových datových sad, které ČSSZ ve formátu otevřených dat publikuje na svém speciálním portále na adrese: data.cssz.cz.
Vybrané statistiky a přehledy z oblasti důchodového pojištění jsou k dispozici také v sekci Statistiky na webu ČSSZ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva