Novou generaci léčiv proti rakovině prostaty vyvinuli vědci FNUSA-ICRC a MU

14.10.2015 10:20 | Zprávy

Nové látky s cílenou biologickou aktivitou vyvinul vědecký tým Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství (CBCE) Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSAICRC) a Masarykovy univerzity pod vedením Kamila Parucha.

Novou generaci léčiv proti rakovině prostaty vyvinuli vědci FNUSA-ICRC a MU
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Série sloučenin by mohla v budoucnu posloužit k identifikaci nových substancí k léčbě některých druhů rakoviny. Nyní získala český patent, který dnes zveřejnil věstník Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem 41/2015.

„Novou účinnou látkou jsou substituované furo[3,2-b]pyridiny, které účinně potlačují aktivitu PIM kináz. PIM kinázy jsou proteiny, jejichž nadměrná produkce je charakteristická pro buňky rakoviny prostaty a některé leukémie a lymfomy,” popsal vedoucí výzkumného týmu Kamil Paruch.


Generická struktura nově vyvinutých molekul

„Podáním patentu byl ukončen první milník v projektu, který spočíval v identifikaci nových patentovatelných sloučenin, potenciálně použitelných pro vývoj nových léčiv. Naše sloučeniny by mohly být použitelné proti rakovině prostaty a FNUSA-ICRC nyní hledá strategického partnera, který by se zapojil do preklinického vývoje těchto látek,“ uvedl šéf FNUSA-ICRC Gorazd B. Stokin.

Karcinom prostaty je v České republice nejčastější zhoubný nádor u mužů a po karcinomu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických příčin. Za posledních dvacet let výskyt karcinomu prostaty v Česku téměř ztrojnásobil.

Dle údajů Národního onkologického registru z roku 2009 činí počet nově zachycených karcinomů prostaty v České republice 119,3 případů na 100 tisíc mužů a úmrtnost 28,5 případů na 100 tisíc mužů. V absolutních číslech to znamená, že v roce 2009 bylo odhaleno 6154 mužů s tímto nádorem a 1472 mužů na něj zemřelo. Celkem lékaři každý rok odhalí onkologické onemocnění u zhruba 80 tisíc lidí. Přes 27 tisíc Čechů ročně na zhoubný nádor umírá.

„Získáním tohoto významného patentu se plní další cíl celého projektu FNUSA-ICRC, který dokazuje, že se aktivně podílí na rozvoji medicíny a je nejen pro Českou republiku přínosem,“ řekl ředitel FNUSA Martin Pavlík. Další tři patentové přihlášky má FNUSA-ICRC podané společně s Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR a pražskou společností M&I s.r.o. na novou technologii pro diagnostiku srdečních onemocnění. Předběžná patentová přihláška podaná s Mayo Clinic u patentového úřadu USA pak chrání novou technologii epikardiální kardiostimulace, epikardiálního mapování a ablace a epikardiální defibrilace.

Na výzkumu se podílelo pět pracovníků FNUSA-ICRC. V procesu registrace je také pět užitných vzorů z dílny vědců FNUSA-ICRC, dva již byly zaregistrovány.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Penzijní připojištění

Dobrý den, smutníte nad tím, že lidé málo spoří na důchod, ale chápete pravý důvod, proč tomu tak je? Že na to většina jednoduše nemá? Nemyslíte, že byste konečně měli něco udělat s platy? Teď nemyslím ty vaše, ty si zvyšujete o 106, ale co platy většiny lidí? A druhá věc, proč spořit, když sám píše...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

13:28 MŽP: Reakce na zprávu NKÚ. Nesouhlasíme se závěry

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil zprávu z kontroly zaměřené na finance určené pro podporu zle…