Objem sázek do loterií vzrostl navzdory rekordnímu počtu zrušených herních zařízení

08.06.2016 17:00 | Zprávy

V roce 2015 bylo sázejícími vloženo do hry 152,2 mld. Kč, což je o 10,2 % více než loni. Zároveň však bylo sázejícím vyplaceno na výhrách 121,8 mld. Kč, tedy oproti roku 2014 o 14,1 % více. Příjmy ze hry legálních provozovatelů loterií a jiných podobných her tak činily 30,4 mld. Kč.

Objem sázek do loterií vzrostl navzdory rekordnímu počtu zrušených herních zařízení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

K nárůstu objemu finančních prostředků vsazených do hry došlo navzdory tomu, že od roku 2014 až doposud Ministerstvo financí zrušilo z moci úřední rekordních 17 247 herních zařízení. „I přes výborné výsledky Ministerstva financí při rušení herních zařízení se podařilo výrazně zlepšit stávající výši ročního inkasa odvodu z loterií,“ zhodnotil výsledek provozování loterií a jiných podobných her za rok 2015 ministr financí Andrej Babiš. „Inkaso odvodu z loterií a jiných podobných her za rok 2015 činilo 8,1 mld. Kč. Oproti roku 2014 se tedy jedná o nárůst téměř o čtvrt miliardy korun,“ doplnil náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Nadto ještě provozovatelé číselných a okamžitých loterií a kursových sázek zaslali za rok 2015 Českému olympijskému výboru finanční prostředky ve výši převyšující 0,5 mld. Kč v rámci uplatněné slevy na dílčím odvodu z loterií a jiných podobných her, což je o 100 mil. Kč více než v roce 2014.

Obdobně jako v roce 2014 se velký nárůst objemu vsazených částek odehrál v oblasti okamžitých loterií a u internetových kursových sázek, jejichž podíl se každý rok zvyšuje a dosahuje z hlediska finančních prostředků vsazených do hry 1/4 celého trhu. Zvýšení objemu vsazených finančních prostředků v roce 2015 je v porovnání s rokem 2014 rovněž patrné u kostek a u karetních turnajů v kasinu. „Považuji za velký úspěch, že nárůst těchto her nastal na úkor videoloterních terminálů a objem vsazených prostředků se tak přesouvá do méně škodlivých her,“ řekl Ondřej Závodský.

U interaktivních videoloterních terminálů se hodnoty vložených částek meziročně propadly o 16,5 % a hodnoty vyplacených výher se snížily o 19,4 %. Celkově tak lidé na videoloterních terminálech ve srovnání s minulým rokem prohrály o 3 mld. Kč méně. „Od roku 2014 jsme začali s masivním rušením videoloterních terminálů, jejichž nesystémové povolování od roku 2007 bylo zásadním problémem, který přispěl k nárůstu závislosti na hracích přístrojích,“ dodal ministr financí. Kromě toho nastal meziroční propad také u objemu vsazených finančních prostředků u internetových karetních turnajů nebo her a lokálních loterních systémů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Věznice Ostrov nabízí výrobní prostory a zaměstnávání vězněných osob

7:33 Vězeňská služba: Věznice Ostrov nabízí výrobní prostory a zaměstnávání vězněných osob

Finanční náklady za práci odsouzených jsou stanoveny sazbou do 100,-- Kč za hodinu. Věznice zajišťuj…