Obránci zvířat: Aktivisté stráví měsíc v kleci před hlasováním o kožešinových farmách

15.05.2017 16:20 | Zprávy

Ve dne, v noci, v horku i v dešti stráví ochránci zvířat celý následující měsíc na Malostranském náměstí v Praze hned vedle Poslanecké sněmovny. Dnes ráno odstartovala akce Měsíc v kleci, v rámci které se budou aktivisté na místě vždy po 12 hodinách střídat v kleci, jejíž velikost při přepočtu na člověka odpovídá typické kleci pro lišku na kožešinové farmě. Již zítra totiž začíná čtyřtýdenní schůze Sněmovny, na níž se bude finálně hlasovat o návrhu zákona, který má v Česku kožešinové farmy zcela zakázat.

Obránci zvířat: Aktivisté stráví měsíc v kleci před hlasováním o kožešinových farmách
Foto: Jaroslav Bukovský
Popisek: Ochránci zvířat - ilustrační foto

Lišky a norci neprošli domestikací - divoká zvířata v malé kleci trpí

„Samotné hlasování ve Sněmovně potrvá dvacet sekund a během nich se rozhodne o životě a smrti desítek tisíc lišek a norků. Nesmíme dopustit, aby toto hlasování zapadlo jako jedno z mnoha. Každý den tak budeme poslancům na cestě do práce i z práce připomínat mimořádnost a dosah jejich rozhodnutí,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který akci pořádá.

„Lišky a norci na kožešinových farmách tráví v holé drátěné kleci celý svůj život. Jsou to divoká zvířata uzpůsobená na život plný podnětů, v kleci mohou leda tak zuřivě skákat ze stěny na stěnu. Na rozdíl od nás pro ně tato hrůza skončí až udušením v plynové komoře nebo elektrošokem. I přesto má smysl si alespoň na pár hodin vyzkoušet, jak se v takové kleci žije. Je to výzva především pro poslance, kteří s podporou zákazu stále váhají,“ dodal Voršilka.

Konec farem chtějí odborníci i široká veřejnost

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích.

Podle návrhu zákona, o kterém budou poslanci na květnové schůzi hlasovat, mají kožešinové farmy zcela skončit do roku 2019. Poslanec Josef Kott však v druhém čtení předložil pozměňovací návrh na prodloužení přechodného období až do roku 2023. Zemědělský výbor navíc již dříve navrhl trvalou výjimku ze zákazu pro farmy s tzv. certifikátem WelFur. Oba tyto návrhy ochránci zvířat odmítají a pomocí webu www.VyzvaPoslancum.cz začali apelovat na poslance, aby schválili úplný zákaz v původním termínu.

„Vyzýváme poslance, aby schválili úplný zákaz kožešinových farem již od roku 2019. Prodlužování přechodného období nemá vzhledem ke kompenzacím, které budou jejich majitelům poskytnuty, žádné opodstatnění. A certifikát WelFur je jen profesionální kamufláž, jejímž cílem je zachovat kožešinové farmy bez jakékoli podstatné změny. Veřejnost se tím však nenechá obalamutit. Kožešinové farmy do 21. století nepatří a je třeba je zrušit co nejdříve – bez výjimek a bez kliček,“ uzavřel Voršilka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha: Zhotovitel expozičního celku Arktida vysoutěžen

22:10 Zoo Praha: Zhotovitel expozičního celku Arktida vysoutěžen

Dnes byla podepsána smlouva mezi Zoo Praha a společností Metrostav DIZ s. r. o., která zvítězila ve …