Bude se jednat o druhý nejrychlejší růst sektoru od let 2011/2012, kdy odvětví narostlo o přibližně 11 %. V letech 2012/2013 přitom sektor rostl o 16, v roce 2014 pak o téměř 12 %. Uvedlo to sdružení ABSL (Association of Business Service Leaders in the Czech Republic) ve zpřesněné prognóze, kterou zahrnulo do dnes publikované výroční sektorové statistiky. Prognóza vychází z dotazování manažerů center sdílených služeb. ABSL přitom podotkla, že jde o organický růst způsobený rozvojem portfolia služeb těchto center.
Ve sdílených službách Brno dotáhlo Prahu
Ze statistiky zveřejněné ABSL rovněž vyplynulo, že z pohledu podílu na celkových investicích v sektoru sdílených služeb má Brno shodnou pozici s Prahou (37 %). Následují větší města v tomto pořadí: Ostrava (12 %), Olomouc (5 %), Pardubice (5 %), Plzeň (2 %) a ostatní s přibližně dvouprocentním podílem.
Největší investice ve sdílených službách jsou z USA
Z pohledu původu investic ve sdílených službách jasně dominují USA s podílem 26 %. Následují Německo a Anglie se shodně 14 %. Tuzemské investice do sdílených služeb představují přibližně 9 %.
„Sdílené služby byli a jsou doménou zahraničních investorů, konkrétně anglosaských zemí. Také proto své služby nejčastěji dodávají v angličtině, a to až ze 49 %. Služby v němčině činí 17 % a třetí místo zaujímá francouzština s přibližně 6 %. I nadále proto z pohledu rozvoje sdílených služeb vidíme 2 priority: Spolupráci s organizacemi jako CzechInvest při podpoře investorů, a také spolupráci s univerzitami a obecně se vzděláváním,“ uvedl Ota Kulhánek, prezident ABSL.
Největší podíl na investicích v sektoru mají finanční a účetní služby (38 %). Jejich podíl se postupně zmenšuje, i když počet zaměstnanců ve finančních a účetních službách kontinuálně narůstá. Jiné činnosti, jako například služby spojené s informačními technologiemi, totiž rostou rychleji. „Dříve byl podíl financí na celém sektoru až 56 %. IT naopak představovalo pouze desetinu sektoru a až postupem času získalo nynějších 18 %,“ dodal Jonathan Appleton, výkonný ředitel ABSL.
Se zaměřením činností souvisí, že 73 % zaměstnanců sektoru má vysokoškolské nebo vyšší vzdělání (např. profesní certifikace ACCA, MBA či jiné). 27 % zaměstnanců nemá vysokoškolské vzdělání, ovšem neustále roste počet těch, kteří během práce v centru sdílených služeb studují vysokou školu.
97% všech center sdílených služeb v České republice dosahuje vysokého stupně vyspělosti, která odráží vysokou kvalitu poskytovaných služeb. To umožňuje nadále v nich zvyšovat podíl služeb s vysokou přidanou hodnotou. Centra sdílených služeb dostávají více a více rozhodovacích pravomocí, pokud jde o řízení strategie, procesů a informací v jejich globálních organizacích. Centra sdílených služeb již nezpracovávají jen data, ale více se zaměřují na jejich analýzu, která potom pomáhá při rozhodování v jiných částech organizace. Počet typů nabízených služeb v českých centrech vzrostla v posledních dvou letech o 50% a nyní zahrnuje funkce jako je například výkaznictví, finanční controlling, řízení cash-flow a daní nebo přímou podporu prodeje služeb a zboží.
O Association of Business Service Leaders
ABSL je platforma podporující dialog a spolupráci v oblasti sdílených služeb. Jsme advokáty sektoru ‘business services’, abychom svým členům a celému sektoru zaručili jeho dlouhodobý rozvoj. Naše vize je vytvořit ze sdílených služeb klíčovou oblast české ekonomiky. Z České republiky chceme vytvořit hlavní destinaci pro investice do sdílených služeb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva