Obecně platí, že úřady nemusí před nařízením exekuce zkoumat původ prostředků na bankovním účtu. Poté, co jim dlužník prokáže, že jde o aktuálně vyplacenou mzdu či důchod, musí exekuci v tomto rozsahu zastavit.
O to se pokoušeli i dlužníci v případech řešených ombudsmanem. Problém byl však v tom, že z jejich podání nebylo patrné, zda podávají námitku či návrh na zastavení exekuce. Pomocí obou těchto typů podání, se lze bránit v daňové exekuci. Pro jejich použití však platí rozdílná pravidla. Kvůli tomu se úřady jejich argumenty nejprve z formálních důvodů nezabývaly.
Takový postup jim ombudsman vytkl: „Úřad musí zvolit takový postup, který umožní věcné přezkoumání výhrad dlužníka.“ Exekuce postihující bankovní účty nakonec úřady zastavily.
Generální finanční ředitelství se s názorem ombudsmana ztotožnilo a aktuálně vydalo nový metodický pokyn, jak mají finanční úřady v případech nejasných podání postupovat. Ombudsmanka Anna Šabatová dodává: „Iniciativu Generálního finančního ředitelství vítám. Věřím, že díky novému metodickému pokynu se již podobné případy nebudou opakovat.“
Ombudsman současně připravil nové informační letáky Daňová exekuce a Posečkání (splátky) dluhu. Oba materiály by měly pomoci lidem zorientovat se v situaci a napovědět, jak dluh u úřadů řešit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva