Podle zjištění ombudsmana olomoucký magistrát nevyhodnotil, jestli jednání stavebníka v řízeních o odstranění nebo dodatečném povolení černých staveb představuje zneužití práva v podobě záměrného oddalování rozhodnutí, takzvaných obstrukcí.
Této možnosti přitom nasvědčuje celá řada skutečností: stavebník opakovaně podává žádosti o dodatečné povolení. Ty pak bere zpět, například ve chvíli, kdy obdrží negativní závazné stanovisko orgánu územního plánování. Ve svých žádostech stavebník také označuje stejné stavby jinými názvy a snaží se stavební úřad přesvědčit, že jeho „černé“ stavby žádné povolení nevyžadují.
„S obstrukčním jednáním „černých“ stavebníků se v našich šetřeních setkáváme bohužel poměrně často. Uvítal bych, kdyby stavební úřady dokázaly takové jednání v konkrétních kauzách pojmenovat a postupovaly v souladu se závěry soudů. Ty už v obdobných případech vytvořily poměrně bohatou judikaturu, jak obstrukcím zabránit,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
V aktuálním případě olomouckého magistrátu upozornění a doporučení ombudsmana nepomohla. Úřad znovu několik měsíců v řízení o odstranění stavby nikam nepostoupil. Ombudsman proto na své šetření upozornil Krajský úřad Olomouckého kraje. Ten by měl dosavadní postup podřízeného stavebního úřadu posoudit a zvážit možné kroky k nápravě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva