Dosud zákon řešil pouze přístup k právní pomoci pro nemajetné. Problém získat právní pomoc však mohou mít lidé i z jiných důvodů. Na to poukázal ve svém vyjádření pro Ústavní soud i ombudsman. Například v případě menších měst či obcí může být pro lidi složité najít právního zástupce, který by nebyl ve střetu zájmů s ohledem na to, že poskytuje služby dané obci. Najít advokáta dostatečně rychle může být náročné například také u nelukrativních a právně složitých sporů nebo kontroverzních případů.
„Jako veřejný ochránce práv se opakovaně setkávám s problémy mnoha právních laiků, kteří hledají pomoc v systému práva. Někteří z nich se na mě obracejí s věcmi mimo mou působnost a jediné, jak jim mohu pomoci, je odkázat je na pomoc právních profesionálů. Téma dostupné právní pomoci je pro mě zcela zásadní, neboť bez ní je právo na přístup k soudu výrazně oslabeno,“ uvedl ombudsman ve vyjádření pro Ústavní soud.
Městský soud svůj návrh k Ústavnímu soudu podal poté, co řešil spor ženy s Českou advokátní komorou. Ta marně sháněla služby advokáta pro podání ústavní stížnosti v jiném případě. K tomu přitom advokáta mít musí. Její žádost o ustanovení advokáta Česká advokátní komora odmítla právě s odůvodněním, že nesplňuje podmínku příjmových a majetkových poměrů. Žena si advokáta mohla dovolit zaplatit, přesto zůstala bez právního zastoupení.
Po nálezu Ústavního soudu teď zákonodárce musí nejpozději do konce roku změnit zákon o advokacii tak, aby i na tyto případy pamatoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva