Hejtman Martin Netolický v rámci svého úvodního slova seznámil přítomné s problematikou novely stavebního zákona. „Jedná se z mého pohledu o jednoznačnou centralizační snahu, kterou jako celoživotní regionalista odmítám. Navíc jde zcela v rozporu s principem subsidiarity, tedy rozhodování co nejblíže občanům,“ řekl mimo jiné hejtman Martin Netolický, se kterým mimo jiné v této věci na jednání souhlasila také ředitelka územního pracoviště Národního památkového ústavu či ředitel Krajské hygienické stanice. Hejtman se v rámci informačního bloku, který se týkal finančních úřadů, vyjádřil také k plánovanému omezování sítě poboček v regionu. „V našem kraji jsou v tuto chvíli ohrožena čtyři pracoviště v Hlinsku, Holicích, Litomyšli a Moravské Třebové, která by měla nadále fungovat v režimu 2+2, což znamená, že činnost pracovišť má být zajištěna v úředních dnech dvěma pracovníky. Vedle matričních úřadů a stavebních úřadů je to další centralizační tendence, která vzdálí službu od občanů,“ doplnil hejtman Netolický.
Náměstek hejtmana Roman Línek hovořil především o investiční činnosti kraje a problematice pozemkových vypořádání především v rámci dopravních staveb. Radní pro zemědělství životní prostředí a venkov Václav Kroutil informoval o činnosti krajského kůrovcového štábu a plánovaných dotacích pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Novinky z krajského zdravotnictví a školství prezentovali také radní Ladislav Valtra a Bohumil Bernášek.
Zástupci každé ze zúčastněných jednotek či složek prezentovali aktuální informace ze své činnosti. Český statistický úřad například představil plány na chystané sčítání lidu v roce 2021, kde bude kromě online podání umožněno také papírové ve spolupráci s Českou poštou. Krajská pobočka finančního úřadu informovala o výběru daní a jejich přerozdělení na kraj a obce. V roce 2018 činil výběr daní v regionu 22 miliard, což bylo o šest miliard korun více, než v roce 2017. Ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Malinová zmínila problematiku změny výběru mýtného, kdy právě KHK je kontaktním místem pro dopravce, kteří však nejsou v této věci prozatím příliš aktivní.
Složky IZS hovořily především o vzájemné spolupráci, ale také množství jednotlivých zásahů či personální situaci. Ředitel ZZS Pardubického kraje Igor Paar seznámil s investiční činností do výjezdových stanic. „Před dokončením jsou stanice ve Starých Čívicích a Chrudimi, dále řešíme Holice, Vysoké Mýto, Moravskou Třebovou a Seč. Jedná se jak o projekty s přispěním evropských fondů, tak o investice našeho zřizovatele, tedy Pardubického kraje,“ uvedl ředitel Paar.
Ředitel Krajské hygienické stanice Antonín Vykydal sdělil, že od 24. kalendářního týdne letošního roku nebyl v kraji zaznamenám případ spalniček, které region velmi výrazně potrápily. Celkově bylo v kraji evidováno 60 případů. Na něj navázal ředitel veterinární správy, který informoval o šíření afrického moru prasat především z Rumunska a Bulharska na Slovensko a do Maďarska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva