Pracovní komise složená z představitelů kraje, zástupců obcí a odborníků v památkové péči společně s týmem profesora Václava Girsy z fakulty architektury ČVUT hledá od prosince roku 2016 varianty využití areálu hradu po roce 2020. Vzhledem k tomu, že hrad nemá žádné zázemí a přístup k němu je dopravně omezený, může právě tento památkově chráněný areál sehrát významnou roli pro jeho budoucí provoz. Dosud byl však řadu let zablokovaný a teprve nyní vyvolal Finanční úřad jeho dražbu pro uhrazení pohledávek.
„Je to velmi dobrá zpráva,“ gratuloval 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který pracovní skupině k využití hradu Rychmburk předsedá, starostovi Předhradí Zdeňku Mikšovskému. „Domluvili jsme se, že obci pomůžeme dotací a jsem rád, že se podařilo vydražit areál za cenově přijatelných podmínek. Všechny studentky profesora Girsy, které pracovaly na studiích využití, s areálem už počítaly a s různou dávkou invence a odvahy ho přetvářely. Věřím, že by obec mohla uspět se žádostí o evropskou dotaci z programu IROP, což by pak vše velmi ulehčilo.“
Velkou radost měl z výsledku aukce i samotný dražitel, starosta Zdeněk Mikšovský: „Získali jsme atraktivní pozemky v intravilánu obce, které navazují na lokalitu hradního areálu v majetku kraje. Tento moment je pro další budoucnost Rychmburku klíčový a věřím, že s Pardubickým krajem budeme nadále úzce spolupracovat v rozvojových projektech.“
Po nezbytných administrativních úkonech se nyní zástupci obce a kraje sejdou k dalšímu jednání o budoucích společných krocích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva