Pardubický kraj: Průmyslové muzeum v Mladějově je k turistům stále vstřícnější

26.06.2019 9:52 | Zprávy

Z bývalého šamotového závodu v Mladějově na Moravě je dnes Průmyslové muzeum, na které navazuje jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka, která až do roku 1991 sem dovážela materiál na výrobu šamotu. V posledních letech už slouží turistům a se zvelebováním areálu pomáhá i Pardubický kraj.

Pardubický kraj: Průmyslové muzeum v Mladějově je k turistům stále vstřícnější
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

„V letošním roce sem putuje zatím nejvyšší dotace v částce 200 tisíc korun,“ říká na návštěvě na místě radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný a pokračuje: „V minulých letech jsme podpořili pořízení vitrín do muzea a zastřešení dílen a letos se tu budou nově zastřešovat skladové prostory.“

Současný záběr muzejních sbírek je velice široký. Kromě úzkorozchodných lokomotiv a dalších kolejových vozidel si můžete prohlédnout i silniční vozidla – traktory, buldozery, osobní i nákladní automobily, dále pak stabilní motory, zemědělské stroje, ale také třeba dobových kočárků. Expozice je v původních historických budovách, včetně výtopny a elektrárny.

Historie Průmyslového muzea Mladějov je spjata s jeho zakladatelem panem Bedřichem Doleželem (1941 – 2011), který se téměř dvacet let plně věnoval záchraně bývalého šamotového závodu v Mladějově a jeho přeměně na technické muzeum.

Další dotace na Moravskotřebovsku

Pro turistický ruch v kraji je důležitým místem i Moravská Třebová se svým renesančním zámkem a barokními zastaveními hned vedle. Volnočasovým aktivitám tu nyní slouží areál s názvem Knížecí louka. „Také tady významně pomohly dotace Pardubického kraje, v uplynulých letech sem šlo jeden a půl milionu korun,“ komentuje René Živný prohlídku sportovní a relaxační části areálu. Bruslaři tu najdou inline dráhu dlouhou necelé dva kilometry, prochází tudy i cyklostezka a nově je tu vybudované biocentrum se soustavou tůní částečně propojených nově modelovaným korytem řeky Třebůvky s mnoha meandry. „Výhodou Knížecí louky je, že nabízí mnoho možností, jak využít volný čas na čerstvém vzduchu přímo v centru města,“ dodává Živný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

22:03 Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

Dovolujeme si upozornit na soutěž Mladí fotografují památky 2025, kterou organizuje Sdružení histori…