Výstavu k ilustraci života v našem kraji v období 1969-1989 připravila čtyři krajská muzea ze svých sbírek. Je určena jak pamětníkům doby normalizace, tak i mladým lidem, kteří si některé skutečnosti dnes ani neumí představit.
„Většina výstav se letos po 30 letech vrací k samotné sametové revoluci, ale my jsme chtěli ukázat, proč se lidé s minulým režimem rádi rozloučili. Naše muzea sesbírala množství fotografií a dokumentů z přímo našeho kraje, a tak se lidé mohou podívat například na povinné prvomájové průvody v našich městech, na fronty před obchody, nebo jak sovětští vojáci pálili pneumatiky ve Vysokém Mýtě a mnoho dalších konkrétních věcí,“ říká iniciátor výstavy Roman Línek.
Vernisáží se zúčastnili také někteří pamětníci předlistopadového útlaku režimu nepohodlných osob, v Pardubicích disidentka a chartistka Jarmila Stibicová a v Ústí nad Orlicí evangelický farář a spisovatel Ervín Kukuczka.
U příležitosti zahájení výstavy se účastníci mohli zapojit do doprovodných programů muzeí a třeba si připomenout, jak se vázal pionýrský šátek, jak těžký byl nácvik průchodu kontaminovaným pásmem, vyzkouší si dobové plynové masky a ochranné oděvy, vyplní výjezdní doložku nebo projdou kvíz s tématem spartakiád.
Dalšími zastávkami výstavy budou v říjnu Lázně Bohdaneč, Skuteč, Polička a Česká Třebová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva