Pardubický kraj přichází se zákonodárnou iniciativou, týkající se archeologických nálezů

01.02.2022 7:33 | Tisková zpráva

Pardubický kraj připravil návrh změny zákona 20/1987 Sb. o státní památkové péči, která by krajům umožnila lépe kontrolovat nakládání s archeologickými nálezy během záchranných archeologických průzkumů.

Pardubický kraj přichází se zákonodárnou iniciativou, týkající se archeologických nálezů
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Základní podoba loga Pardubického kraje.

Vedly k tomu špatné zkušenosti s některými organizacemi oprávněnými provádět archeologické průzkumy. Pardubický kraj se dlouhodobě snaží o ochranu archeologického kulturního dědictví v regionu.

„V několika případech doposud nemáme předány nálezy ze starších výzkumů. Kraj je v tomto případě vlastníkem těchto artefaktů a zřizuje muzea, kde by měly být uloženy a následně prezentovány,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu a investice Roman Línek.

Pardubickému kraji například doposud nebyly předány nálezy z výzkumu z roku 2014 na zámeckém návrší v Litomyšli, tedy v přímo v prostoru významné památky UNESCO. Přestože přebírající muzeum v Pardubicích dostalo od oprávněné organizace příslib, že do konce roku 2021 budou nálezy předány, nestalo se tak. Současná právní úprava v památkovém zákoně nedává krajům téměř žádné možnosti, jak tyto prohřešky a nekvalitně odváděnou práci řešit.

„Do muzeí se často dostávají nekvalitně zakonzervované a zpracované nálezy. Také dokumentace, která je nedílnou součástí archeologického kulturního dědictví a mnohdy jediným pramenem poznaní, bývá někdy nekvalitně provedena, nebo chybí. Nevhodně použitou metodikou při záchranném archeologickém výzkumu dochází k nenávratnému poškození archeologického kulturního dědictví,“ popsal zkušenosti muzejníků Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích.

Pokud by zákonodárná iniciativa byla úspěšná, kraje by mohly nařízením upravit požadavky na zpracování movitých archeologických nálezů a dokumentace k nim a také způsob jejich předání. Nedodržení těchto požadavků by pak bylo posuzováno jako přestupek.

Zákonodárná iniciativa připravená Pardubickým krajem ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích prošla připomínkováním v Archeologickém ústavu Akademie věd, v Komisi Rady Asociace krajů pro kulturu a památkovou péči a na Ministerstvu vnitra. Podporu jí vyslovili i senátoři na říjnové konferenci „Památková legislativa v České republice – praxe a výhledy“. Nyní bude 22. února předložena jednání Zastupitelstva Pardubického kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

10:34 Správa železnic: Podobu terminálu VRT mezi Kořenicemi a Bečváry určí architektonická soutěž

Správa železnic vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž na nový terminál Kořenice-Bečváry VRT…