Muzejní práce se sice výrazně nemění, ale její prezentace směřuje k větší interaktivitě a obměnám expozic. Všechna muzea řeší také problém s ukládáním sbírek, a to zejména pak archeologických.
„Co se týká archeologických nálezů, počítáme v příštích letech s centrálním krajským uložištěm v Ohrazenicích, které by na několik dalších let mělo postačit pro celé území našeho kraje,“ říká Roman Línek. Zatím je budoucí archeodepozitář ve stádiu projektování.
Portmoneum upraví dvorek i podkroví
Významné vylepšení pro Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli přinese nový projekt na statické zajištění domu, úpravu zahrady a bývalé prádelny a také podkroví domu. Tam by do budoucna mohl vzniknout prostor pro rozšíření expozice o Josefu Váchalovi. „Letos máme naplánováno projektování a v příštím roce by se mohlo začít s realizací. Celkem máme zastupitelstvem schváleno 5,5 milionu korun,“ uvádí Línek.
Graduál a model města z 16. století
Litomyšlské muzeum plánuje dvě zajímavé novinky. „V naší stálé expozici máme vystavený nejvzácnější sbírkový předmět našeho muzea - graduál literátského sboru z roku 1563, který má několikamilionovou hodnotu. Je sice v ochranné vitríně, ale rozhodně nemůžeme jeho originál vystavovat delší dobu, proto usilujeme o výrobu jeho repliky. Dále bychom chtěli nechat zhotovit interaktivní model města Litomyšl z 16. století, z doby jeho největší slávy,“ vysvětluje ředitel muzea René Klimeš. „Není to levná záležitost, ale rozhodně budeme na oba projekty hledat finanční zdroje ve spolupráci s dalšími partnery a věřím, že budeme úspěšní,“ konstatuje Línek.
Graduál je v podstatě zpěvník. Pořídila ho organizace měšťanů, která se věnovala sborovému náboženskému zpěvu při bohoslužbách. V Litomyšli to byl kališnický sbor. Když při velkém požáru v roce 1560 zpěvné knihy shořely, nechali měšťané u předních mistrů v Praze objednat nový reprezentativní graduál. Kniha vážící 36 kilogramů je svázána v dubových deskách potažených kůží s kováním a obsahuje dnes 520 pergamenových listů (z původních cca 574). Noty a texty písní jsou doprovázeny nádhernými miniaturními malbami, jejichž kvalita řadí litomyšlský graduál k předním dílům svého druhu.
Chrudimskému muzeu roste návštěvnost
Regionální muzeum v Chrudimi cílí zejména na nejmladší generaci a vyplácí se to. „Za první tři měsíce letošního roku máme stejnou návštěvnost, jako za celý rok 2016,“ říká ředitelka Klára Habartová. Pomohla k tomu i výstava Svět kostiček, nebo výstava ořezávátek, která zaujala i slovenskou televizi.
Na Skřivánku řádí strakapoudi
„V Chrudimi sídlíme v budově města Chrudim, ale dvě další pracoviště máme v našem krajském majetku,“ uvádí Roman Línek a pokračuje: „Nyní je pro nás důležité zdárně dokončit zateplení a rekonstrukci bývalého učiliště Transporty v lokalitě Na Skřivánku, kde jsem se byl teď aktuálně podívat. Budova měla problém se statikou, který je už vyřešený. Další práce pokračují za částečného provozu, což není jednoduché pro správce sbírek, které jsou zde uložené. Také nás tu trápí strakapoudi, kterým se líbí dutý zvuk obložení budovy, a vytrvale do něj vyklovávají díry. Do léta by měly být všechny venkovní práce hotové a budova slavnostně otevřena. Úpravy interiérů přijdou na řadu v dalších etapách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva