Péče o duševní zdraví: Diskuse je lepší než obviňování

04.12.2012 10:11 | Zprávy

Před nedávnem se v Králíkách a nedalekém Jablonném staly tři vraždy spáchané rukou lidí trpících schizofrenií. Dodnes je touto tragickou událostí život v Králíkách poznamenán. Zástupci města proto uspořádali pro širokou veřejnost diskusní setkání „Fakta a mýty o schizofrenii“ a oslovili pracovníky ze sdružení Péče o duševní zdraví, aby se diskuse zúčastnili.

Péče o duševní zdraví: Diskuse je lepší než obviňování
Foto: Péče o duševní zdraví
Popisek: Diskusní setkání „Fakta a mýty o schizofrenii“

Setkání se konalo 21. listopadu za účasti dvaceti místních lidí. Za sdružení Péče o duševní zdraví přijeli besedovat psycholog a zástupce ředitele Mgr. Martin Halíř a sociální pracovnice Vendula Kubíčková z terénního týmu sdružení, který působí na Orlickoústecku.

Debatující zajímalo, zda jde nemocným lidem se schizofrenií pomoci a proč vlastně nejsou všichni v ústavní péči. Padaly i dotazy, kdo je viníkem situace, že duševně nemocný není zaléčený a vlivem své nemoci spáchá násilný čin. Martin Halíř k tomu říká: „Je přirozené, že násilný čin vyvolá u veřejnosti šok a potřebu označit viníka. Následně přichází i názory, že nejlepší prevencí by bylo všechny rizikové osoby izolovat. Takovéhle diskuse jsou proto důležité i kvůli ventilování názorů. Veřejnost základní informace o duševních poruchách má, ale mnohdy nerozumí souvislostem. Nemoc vzniká postupně, schopnost adaptace nemocného ve společnosti se vyvíjí a závisí na mnoha faktorech. Proto ani nejde označit jednoho viníka.“

Každopádně, jak zaznělo v diskusi, by předejití podobným případům pomohla včasné detekce onemocnění a hlavně úzká spolupráce zdravotní a sociální péče se zapojením blízkých osob nemocného. „Je skvělé, když jsou zástupci samosprávy, jako právě ve městě Králíky, otevření těmto debatám a takovéhle akce podporují.“ oceňuje Martin Halíř z Péče o duševní zdraví.

Aktivity sdružení jsou součástí individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje. Je financováno z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Péče o duševní zdraví

Je nezisková organizace s 16ti letou tradicí v pomoci lidem  s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací  kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem k návratu na běžný trh práce. Pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu Výměník.

Více na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

10:44 Státní pozemkový úřad: Konference pozemkových úprav přinesla klíčové závazky

Zlepšení legislativy, rychlejší zápisy do katastru nemovitostí i intenzivnější spolupráci při budová…