První obžalovaný obdržel trest 1 rok s podmíněným odkladem o 18 měsíců, druhý od soudu odešel bez trestu. Jedná se o další pokračování kontroverzní policejní akce Growshopy pod taktovkou Národní protidrogové centrály. Piráti od počátku kauzu sledují a na obranu Growshopů se postavili již v jejím zrodu. Ačkoliv první instance soudu vynesla rozsudek nad obžalovanýmí, který zněl nevini, po odvolání státním zástupcem soud rozhodl přesně opačně. Soudce dodal, že pro druhého obžalovaného bylo trestem samotné hlavní líčení. A za co vůbec byli tito dva muži odsouzeni? Ve zkratce za to, že chtěli poskytnout svým zákazníkům pohodlí a informace.
"Na webu byl podle soudu dostupný „sortiment k pěstování konopí s garancí velkého obsahu THC“. Zboží prý také uváděli v katalogu, který měli na stánku během konopného festivalu Cannafest. K lidem se tak údajně dostaly například informace, jaká semena konopí jsou vhodná k venkovnímu a která k vnitřnímu pěstování," řekl soudce Radek Mařík.
Sám státní zástupce Kamil Švec mimo soudní síň už po prvním stání komentuje celou akci Growshopy jako selektivní zásah a zároveň potvrzuje dlouhodobé pochybnosti o účelu celé akce. Státní zástupce také hovoří o selhání státu. Informace, které doposud poskytovaly growshopům orgány činné v trestním řízení, a to po dobu, která v případě Otipky trvala přes rok, byly mylné. Toto pochybení však nikdo neřeší.
"Na letošním ročníku prestižního festivalu Cannafest mělo svoji expozici téměř 200 vystavovatelů. Sortiment většiny odpovídal standardnímu sortimentu growshopů, tedy stejný, za který byl Smolík i Otipka souzeni. Měla by policie zasáhnout a obvinit všechny vystavovatele na konopném veletrhu Cannafest? Již druhým rokem měla Pirátská strana na Cannafestu svůj stánek. Když nabízíme semínka pro seniory a vedeme kampaň za legalizaci a samopěstění, máme jako politická strana dostat výjimku, nebo můžeme očekávat, že dojde i na nás, a v dohledné době skončíme před soudem? Piráti považují Otipku, Smolíka, ale i další stíhané za legální podnikatele. Štvanici na ně považujeme pouze za účelovou šikanu pomocí účelového výkladu paragrafu 287, ve stylu "kdo chce psa bít, hůl si vždy najde," komentuje za mediální odbor Pirátů Ivan Bartoš.
"Piráti jsou přesvědčeni, že opět došlo ke zneužití § 287 Šíření toxikomanie, který je na tolik gumovým paragrafem, že jím soudy mohou krýt dva roky staré pochybení Národní protidrogové centrály, která z rozmaru svého šéfa pošlapala svobodu podnikání v České republice. Otázkou dále je, co vše se dá za šíření toxikomanie schovat. Šéf národní protidrogové centrály Jakub Frydrych prohlásil, že šířením toxikomanie je například i jakékoliv vyzdvihování pozitivních účinků konopí. Což je v době, kdy jsou vědecky prokázány pozitivní účinky konopí na lidské zdraví, trochu nepováženou. Doufejme, že policie neudělá razii proti lékárnám nebo neobviní ministerstvo zdravotnictví či SÚKL. Považujeme za skandální, že úředník, kterým Jakub Frydrych je, prosazoval pomocí svěřených zdrojů svoji vlastní politickou agendu," uzavírá Ivo Vašíček, místopředseda Pirátské strany.
Pirátská strana prosazuje širokou změnu legislativy o psychotropních látkách v České Republice, zákony by měly respektovat vědecké objevy na poli psychotropních látek a zejména by neměly bránit šíření informací o psychotropních látkách, tak jak to například činí § 287 Šíření toxikomanie.
Programový bod Psychotropní látky: https://www.pirati.cz/program/psychotropni_latky
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV