Začal 20. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Odborná porota v něm ocení nejlepší stavební díla dokončená v roce 2022 na území kraje. Ta se mohou přihlašovat v kategoriích novostaveb, rekonstrukcí, staveb pro bydlení, dopravních a inženýrských staveb, průmyslových staveb, sportovních a volnočasových staveb a veřejných prostranství.
„V letošním roce jde o jubilejní ročník soutěže, která mě osobně velmi baví. Veřejnost má díky řadě kategorií možnost poznat velmi zajímavé stavby, o něž by se řada lidí běžně nezajímala. Velmi si cením precizní práce poroty a jsem velmi zvědavý na letošní nominace,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který nový ročník soutěže vyhlásil. „V loňském roce mě zaujala novostavba hasičské zbrojnice v Chodském Újezdu, která na první pohled hasičárnu opravdu nepřipomíná. Díky kreativitě tvůrců se stala dominantou části obce. Byl jsem si prohlédnout také oceněný Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plasích, který zažil úžasnou proměnu a jako nejstarší část plaského kláštera tvořící jeho významný střed nyní září díky pečlivé práci zedníků, štukatérů, restaurátorů a řadě odborných konzultací předních českých odborníků.“
Přihlášky do soutěže mohou podávat vlastníci, zhotovitelé, investoři nebo projektanti staveb do 28. dubna 2023. Přihlášená díla posoudí šestičlenná porota a udělí nominace těm, kteří postoupí do klání o ceny. Nejvyšším oceněním je titul Stavba roku Plzeňského kraje, který může být udělen v každé soutěžní kategorii, porota ho však nemusí vůbec udělit. Nominované stavby se budou ucházet také o Cenu hejtmana Plzeňského kraje, Cenu primátora města Plzně, Cenu poroty, Cenu Misterstva průmyslu a obchodu a Cenu Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
„Moderní, pěkná a především hodnotná architektura dnes není samozřejmostí. Proto jsem moc rád, že v Plzni vznikají stavby, které snesou ta nejpřísnější měřítka. Zdaleka se nejedná jen o stavby veřejného sektoru, ale i o projekty firem a soukromníků, kterým patří velký dík za to, že do takových projektů investují nemalé finanční prostředky, a obohacují tak město Plzeň o další zajímavou architekturu. Pro nás jako pro vedení města je architektura velmi důležitá. Shodli jsme se, že nechceme jít jen cestou nových projektů, ale i cestou opravy a záchrany objektů, které jsou kulturními památkami a mají pro Plzeňany velký význam,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.
Cenu veřejnosti si ze soutěže již tradičně odnese stavba, která získá největší počet hlasů v internetovém hlasování. Společnost EUROSOFTWARE jako partner soutěže ve spolupráci s Plzeňským krajem vymyslela pro veřejnost k letošnímu 20. ročníku ještě něco navíc. Chystanou novinku ocení zejména zájemci o kvalitní stavby, kultivované prostředí a všichni výletníci. "Už pátým rokem jsme partnery soutěže Stavba roku Plzeňského kraje a v průběhu let jsme se stali svědky vzniku opravdu nádherných staveb. A chtěli jsme tato díla zprostředkovat i široké veřejnosti. Naše přání se letos naplní díky novému webovému průvodci po oceněných stavbách Plzeňského kraje. Online mapa staveb bude spuštěna v čase výletů před letními prázdninami," odhalil Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel společnosti EUROSOFTWARE, s.r.o.
Zároveň se soutěží Stavba roku Plzeňského kraje bude probíhat také klání o Cenu ČKAIT Plzeňského kraje, jejímž cílem je vyzdvihnout kvalitní stavební a technologické inženýrské návrhy. Vítězný projekt se bude vybírat z děl přihlášených dle soutěžních podmínek vyhlášených Oblastní kanceláří ČKAIT.
„Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě bude i v letošním jubilejním ročníku spoluvyhlašovatelem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje. Ocenění nejlepších staveb v regionu je pro každého stavaře mimořádným svátkem a jsme proto rádi, že při posuzování kvality přihlášených objektů nechybí také náš inženýrský pohled na věc,“ řekl Robert Špalek, předseda představenstva ČKAIT. „Pro naši komoru je zároveň skvělou možností vyhlásit v rámci slavnostního galavečera Cenu ČKAIT Plzeňského kraje, která oceňuje nejlepší inženýrská a technologická řešení. Jsem přesvědčen, že stejně jako tomu bylo v předchozích ročnících, tak i v tom letošním nám budou představeny stavby, které snesou ta nejpřísnější kritéria kvality. Právě takové stavby přispívají ke zkvalitnění veřejného prostoru a zaslouží si, abychom je oceňovali,“ doplnil.
Výsledky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje budou slavnostně vyhlášeny 7. září 2023.
V loňském 19. ročníku o titul Stavba roku Plzeňského kraje soutěžilo 37 staveb. Z nich tři nakonec tento titul získaly – bytový dům v Jetelové ulici v Plzni, rekreační objekt Útulnoff v Milínově a veřejný prostor u plzeňského nádraží Paluba Hamburk.
Podmínky soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2022 a další informace jsou k dispozici na ZDE.
O soutěži Stavba roku Plzeňského kraje
Vyhlašovatelem soutěže Stavba roku Plzeňského kraje je Plzeňský kraj.
Spoluvyhlašovateli jsou město Plzeň, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Obec architektů.
Soutěž se koná pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Přihlášené stavby soutěží v sedmi kategoriích:
A/ Novostavby budov,
B/ Rekonstrukce budov,
C/ Stavby pro bydlení,
D/ Dopravní a inženýrské stavby,
E/ Průmyslové stavby,
F/ Sportovní a volnočasové stavby,
G/ Veřejná prostranství (parky, náměstí, návsi).
Odborná porota
Ing. Milan Froněk;
Ing. arch. Václav Mastný;
Ing. arch. Miloslav Michalec;
Ing. arch. Edita Míková;
Ing. arch. Martin Spěváček;
Ing. Luděk Vejvara, Ph.D.
Udělované ceny:
Titul Stavba roku Plzeňského kraje
Cena poroty
Cena hejtmana Plzeňského kraje
Cena primátora města Plzně
Cena Ministerstva průmyslu o obchodu ČR
Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví
Cena veřejnosti
Oceněné projekty v loňském ročníku soutěže
TITUL STAVBA ROKU PLZEŇSKÉHO KRAJE 2021
Bytový dům Jetelová, Plzeň
(kat. C)
Titul Stavba roku Plzeňského kraje je udělen za citlivé urbanistické a kvalitní architektonické řešení objektu bytového domu v prostoru významné rezidenční čtvrti města.
Útulnoff, Milínov
(kat. F)
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2021 je udělen za netradiční řešení rekreačního objektu, které svým usazením i hmotovým pojetím velmi zdařile a vhodně doplňuje okolní přírodu. Třebaže se jedná o malou stavbu, přístup k návrhu i k výsledné realizaci je následováníhodný.
Paluba Hamburk - revitalizace prostoru u nádraží, Plzeň
(kat. G)
Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2021 je projektu udělen za inovativní přístup k řešení podobných „neřešitelných“ městských prostorů a jeho realizaci. Tento městský zásah znamená pro Plzeň významný krok ke zvýšení kvality veřejného prostoru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva